Пускат „чистач“ на боклук в Космоса

Пускат „чистач“ на боклук в Космоса

Първият „чистач" на космически отпадъци може да бъде пуснат през 2018 г. с помощта на система за многократно изстрелване, разработвана от швейцарската компания Swiss Space Systems (S3). За това съобщи Space.com.

Боклукът - излезли от строя космически кораби и отломките от тях, отработените степени на ракети и ускорители, създават все повече проблеми за космонавтиката. Сега НАСА следи в орбита 16 600 обекта с големина повече от 10 сантиметра, предаде БГНЕС. Вече са известни случаи на разбиване на сателити в резултат на сблъсък с космически отломки, а след това отломките стават още повече.

Компанията S3 смята да направи крачка напред за решаване на този проблем. Тя инвестира 15 милиона швейцарски франка в разработването на сателита „чистач" Clean Space One, който ще бъде създаден от учените от Федералното политехническо училище в Лозана. Сателитът с тегло 30 килограма се планира да стартира с помощта на кораб за многократно изстрелване.

„Мини-шатълът" ще излита на „гърба" на самолет Airbus 300. На височина от около 10 километра той се отделя, запалва двигателите си, издига се на височина 70 километра, след което се отделя с еднократен бустер от сателита. Устройството е в състояние да изведе спътника в орбита на височина до 700 километра. Космопланът и самолетът се приземяват на летището, от което са излетели.

Спътникът „чистач" ще събира космическите отпадъци с помощта на специално устройство и ще ги складира вътре в себе си. Когато камерата се напълни, спътникът се връща в атмосферата на Земята, където ще изгаря при падането заедно със събраните отломки.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ