Смартфоните откриват знаците за депресия
Американски учени предлагат депресията да бъде диагностицирана по обективни данни, независими от оценката на човека за състоянието му. За целта те предлагат да се следят броят на изговорените минути и местоположението на човека, регистрирани от смартфона му, пише списание Journal of Medical Internet Research.
Учените анализирали географското положение и честота на използване на смартфона от 28 души (20 жени и 8 мъже) на средна възраст 29 години в продължение на 2 седмици. GPS-ът показвал къде са на всеки 5 минути. Освен това доброволците попълвали въпросник за диагностика на депресията.
Оказало се, че данните от смартфоните идентифицират депресията по-добре, отколкото всекидневните отговори на въпросника за степента на тъга.
„В състояние на депресия хората излизат по-рядко от вкъщи и ограничават местата, на които ходят. Не им достигат сили или мотивация, за да излязат навън или да направят нещо”, казва водещият автор на изследването Дейвид Мор.
Според учените интензивното използване на смартфоните е индикация, че собствениците им по-скоро играят игри или сърфират в интернет, отколкото че разговарят с някого.
Като се обръщат към телефоните си, хората бягат от тревожните мисли, болезнените преживявания и сложните отношения. Това е характерно поведение при депресия, коментира Мор.
Авторите на проучването смятат, че информацията от датчиците на смартфона е достатъчна, за да открие симптомите на депресия с точност 87%.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.