Софтуер анализира човешки геном за 90 минути
Нов софтуер, разработен в Националната детска болница в американския щат Охайо, е в състояние да анализира сурови генетични данни за болестотворни мутации в рамките на няколко часа, пише Gizmag. Според създателите му това е най-бързият програмен инструмент за генетичен анализ. Те се надяват, че той ще направи възможно извършването на проучвания в големи мащаби сред населенията на цели държави.
Първото секвениране на човешки геном е отнело 13 години и е струвало 3 милиарда долара, а сега “дори най-малкият научен екип може да извърши генно проследяване за няколко дни”, казва Питър Уайт, старши автор на изследването. Трудностите идват при следващата стъпка - сравняването и анализа на милиони данни за генетични вариации, които биха могли да са причина за заболяване.
Уайт и екипът му са се справили с проблема чрез автоматизация на анализа чрез софтуер, наречен Churchill. Тестовете са показали, че програмата може да обработи цяла геномна секвенция за 90 минути, идентифицирайки мутациите, съобщи „Фокус”. Алгоритъмът е лицензиран от компанията GenomeNext, която адаптира технологията за използване в комерсиални условия. Хората биха могли да извършат секвенция на генома си в местна лаборатория или клиника и да заредят данните в системата на GenomeNext за анализ. Софтуерът е достъпен на уебстраницата на проекта, но само за изследователски цели.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.