Създадоха универсална ваксина срещу рак

Създадоха универсална ваксина срещу рак

Израелски учени направиха голяма крачка в борбата с рака. Те създадоха универсална ваксина, благодарение на която организмът на болни от рак пациенти търси и унищожава туморните клетки.

Терапията е насочена към молекулата MUC1, която е открита при 90% от всички ракови заболявания, съобщи БТА. Благодарение на нея е създадена универсална ваксина, позволяваща на имунната система на пациентите да се пребори с често срещаните видове рак, включително на гърдата и на простатата.

Предварителни тестове са показали, че ваксината може да стимулира имунен отговор към вече съществуващите ракови клетки в организма и да потисне болестта.

Учените от университета на Тел Авив и от фармацевтичната компания Vaxil Biotheraputic се надяват, че ваксината ще е ефикасно средство в борбата със злокачествените тумори с малък размер, а също, че ще помогне на пациентите, които вече са преминали курса на лечение и се опасяват от метастази.

Обикновено раковите клетки не предизвикват защитна реакция от имунната система на организма, тъй като тя не ги разпознава като заплаха.

Ваксината, създадена от фармацевтичната компания Vaxil Biotheraputics съвместно със специалисти от университета на Тел Авив, е насочена именно към алармирането на имунната система, така че тя да реагира на молекулата MUC1, която присъства в повечето ракови клетки. Тя влиза и в състава на обикновените клетки, но количеството й в тях е прекалено малко, за да предизвика реакция.

В съобщение на Vaxil Biotheraputics се казва, че препаратът ImMucin само след 2-4 инжекции е предизвикал специфична имунна реакция при всичките 10 пациенти, участвали в първите тестове. Изпитанията са били извършени в медицинския център „Хадаса" в Ерусалим.

Благодарение на ваксината, трима от пациентите, страдащи от рак на кръвта, напълно са били излекувани, а при останалите седем е било регистрирано подобрение на здравословното състояние.

Резултатите още не са публикувани официално. На следващия етап трябва да бъде извършено изпитание на ваксината върху по-широк кръг от пациенти. В случай на успех, производството й може да започне след 6 години.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ