Учени: Ненормираното работно време похабява умствените способности

Учени: Ненормираното работно време похабява умствените способности

Хората, които се трудят в ненормирано работно време, имат по-бърз спад на когнитивните способности с течение на годините, независимо от професията им.

Това е изводът от мащабно британско-френско проучване, публикувано днес и цитирано от агенция АФП и БТА. Авторите са достигнали до заключението, че ненормираното работно време, въпреки ползите от него за личния живот, изхабява по-бързо умствените сили на човека.

За нощният труд и за променящото се работно време отдавна се твърди, че играят роля в различни здравни проблеми, като язви, сърдечносъдови заболявания и някои видове рак. Сега обаче учените са изследвали въздействието им върху когнитивните способности. В продължение на 10 години изследователите са наблюдавали 3000 служители от Южна Франция на възраст между 32 и 62 години. 

Наблюдаваните пациенти са работели в най-различни производствени отрасли. От тях половината били на ненормирано работно време в продължение на поне 50 дни от годината. Техните когнитивни способности - памет, внимание, скорост на реакцията - били измервани на три пъти, съответно през 1996 г., 2001 г. и 2006 г., чрез невропсихологически тестове. Тестовете са показали, че хората на ненормирано работно време страдат от по-бърз спад на когнитивните способности в сравнение с другите. Изследването твърди, че след смяна на работата това отрицателно въздействие върху когнитивните способности трае най-малко 5 години.

Според експертите, за да се ограничи ефекта на ненормираното работно време, трябва да има персонално медицинско наблюдение и по-добра организация на труда, която да позволява по-благоприятни за съня часове. Например работният ден може да започва в 6.00 ч. вместо в 4.00 ч. сутринта, коментира Жан-Клод Марке, учен от Тулуза, участвал в изследването.

Ненормираното работно време е все по-разпространено в различни професионални среди, но е и обект на редица изследвания в последните години. Нощният труд беше категоризиран като „вероятно канцерогенен” през 2007 г. от Международния център за изследвания на рака - агенцията към Световната здравна организация, отговаряща за онкологичните заболявания. 

Смята се, че рискът от заболяване от рак се увеличава при нощен труд, заради нарушаването на биологичния ритъм. През 2011 г. шведско изследване показа, че нощният труд увеличава риска от множествена склероза при младите. Следващата година френско изследване показа, че има повишен риск от рак на гърдата при 30% от жените, работещи през нощта.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ