Учени разработват саморазмразяваща се пътна настилка
Ако шофирате на места, където температурата редовно пада под нулата, знаете колко опасни са заледените пътища – заплаха, която невинаги може да бъде предвидена или компенсирана. В опит да улеснят придвижването в зимни условия, турски учени разработват саморазмразяващ се повърхностен материал, пише Science Alert.
Екипът от университета Коч е успял да създаде настилка, която забавя образуването на лед. Тя е съставена от смес между сол и калий, към която са добавени още полимер на стирен бутадиен стирен и битумен, който е основна съставка на асфалта. Лабораторните тестове показват, че тази настилка е значително по-ефективна от стандартната.
Според Американското химическо общество, новата смес може да отделя размразяваща сол в продължение на 2 месеца и дори по-дълго, ако бъде използвана върху истински пътища. анесена равномерно върху асфалта, натискът на колите и камионите може да доведе до бавното й отделяне и предпазването на пътя от заледяване – може би в рамките на няколко години.
Разбира се, не само шофьорите ще се радват на резултатите. Всяка зима властите харчат купища пари за поддръжка и разчистване на пътищата. Настилка, която се размразява сама, може да елиминира нужда та от снегорини, облекчавайки трафика и спестявайки финансови средства.
„Солта е лесна за отмиване от дъждове и трябва да бъде нанасяна редовно“, отбелязва научният екип. „Като изключим икономическите съображения, големите количества анти-замръзващите агенти нарушават механичните свойства на асфалта и оказват негативно влияние върху живите организми и средата“, допълват учените.
Ако новата смес стане достъпна на пазара и постигне същите резултати на тестовете в реални условия, шофирането в снежни и леденостудени условия може да бъде по-безопасно.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.