На крачка от научен пробив в борбата с опасните бактерии
Фармацевтичната компания Merck обявява, че е на крачка от научен пробив в борбата с опасните бактерии като ешерихия коли. Новият метод подлага микроорганизмите на глад, пише Tech Times. За да бъде разбран механизма на лекарството, е важно да се познават способностите на бактериите. Когато гладна бактерия не може да намери необходимите за оцеляването си витамини, тя е в състояние да ги синтезира. Сегмент от РНК, наричан “рибозомен превключвател” управлява този процес.
Изследователите са открили молекула, която блокира превключвателя и лишава бактерията от способността да произвежда изключително важния за оцеляването й рибофлавин (витамин В2). Така на практика бактерията умира от глад. Изглежда, че убиващата бактерии молекула, която учените са нарекли “рибоцил” е достатъчно мощна, за да унищожи всички или повечето бактерии в гостоприемника.
Бактериите обаче са в състояние да засекат враждебната молекула, затова екипът е използвал отслабена форма на бактерия, за да скрие рибоцина. Все още не е ясно дали техниката ще успее да заблуди бактериите.
В търсене на нови антибиотици изследователите анализират хиляди химикали, като ефективните нови медикаменти почти винаги са протеини, но рибоцинът не е протеин. Той се прицелва към РНК, което отваря врата към нова област на проучвания, пише „Фокус”. По тази причина откритието е забележително. Учените посочват, че ще продължат да търсят начини да използват лекарството и да повишат ефективността му.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.