Невероятната промяна, на която кралица Елизабет II бе свидетел*

Невероятната промяна, на която кралица Елизабет II бе свидетел*

Обединеното кралство претърпя огромна социална, научна и технологична промяна през последните 70 години. Единственото сигурно, постоянно и стабилизиращо присъствие бе това на кралица Елизабет II.

От зората на космическата ера до плановете за заселване на Марс

Космическата ера започна с изстрелването на първия космически спътник Спутник 1 през 1957 г. Малко повече от десетилетие след това човекът стъпи на Луната за първи път, но надпреварата в Космоса донесе и предизвикателства. Мисията на Аполо 13 трябваше да бъде прекратена през 1970 г., а космическата совалка Чалънджър експлодира малко след изстрелването през 1986 г.

Хелън Шарман стана първият британски астронавт в космоса през 1991 г., докато британецът Тим ​​Пийк беше първият, който получи публично финансиране. Сега марсоходите на НАСА продължават да изследват Марс и се правят планове за заселване на червената планета.

снимка: Shutterstock

От телевизорите, влизащи в домовете, до виртуалната реалност

През 50-те години на миналия век телевизорите станаха достъпни в домовете и започнаха да се появяват търговски канали. През 1953 г. коронацията на кралицата е национално телевизионно събитие, като повече от 20 милиона души застават пред приемниците, за да станат свидетели на церемонията.

През 60-те години на миналия век се поставя началото на цветната телевизия и зрителите са завладени от популярни телевизионни програми като Доктор Ху.

Кабелната и сателитната телевизия се появяват през 80-те години на миналия век и парламентът на Обединеното кралство се излъчва по телевизията за първи път. Програмите вече се гледат при поискване и виртуалната реалност е новата граница.

снимка: Shutterstock

От раждането на рокендрола до стрийминг на музика

Елвис Пресли завладява американските телевизионни екрани през 1956 г., когато продажбите на винил започват да растат. През 60-те години на миналия век бийтълманията завладява света, докато иконите Арета Франклин, Боб Марли, Дейвид Боуи и Sex Pistols продължават да пренасят музиката на нови места.

Хип-хопът се появи от квартал Бронкс в Ню Йорк през 70-те години на миналия век, а през 80-те години Мадона спечели титлата си „Кралицата на попа“. Рейв музиката завладява Обединеното кралство през 90-те години на миналия век и десетилетие по-късно граймът се превръща в основен британски износен продукт. Музикалните фенове вече могат да слушат всякакъв вид музика, където пожелаят, при поискване.

снимка: Getty Images

От гражданските права до правата на чернокожите

САЩ забраниха сегрегацията в училищата въз основа на раса през 1954 г., но шествието за избирателни права в Селма, Алабама десетилетие по-късно беше посрещнато с насилие от властите. Лидерът на гражданските права Мартин Лутър Кинг е застрелян в Мемфис, Тенеси, през 1968 г.

Апартейдът приключи в Южна Африка в началото на 90-те години и Нелсън Мандела беше освободен от затвора, преди да стане президент на Южна Африка. Междувременно в Лос Анджелис избухнаха безредици заради оправдаването на четирима полицаи, обвинени в побой над афроамериканеца Родни Кинг.

Хаштагът #blacklivesmatter беше използван за първи път през 2013 г. и прерасна в политическо движение, особено след смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд, убит от полицай в Минеаполис.

снимка: Getty Images

От Студената война до края на Съветския съюз

Комунистическа Източна Германия започна изграждането на стена през Берлин през 1961 г., за да спре масовото дезертиране. Година по-късно Съветският съюз заплаши да разположи ядрени ракети в Куба - недалеч от САЩ.

След това САЩ и Съветският съюз се съгласиха да не увеличават оръжията, докато продемократичните движения в Източна Европа доведоха до падането на Берлинската стена през 1989 г. САЩ и Русия подписаха друго споразумение и Западна и Източна Германия се обединиха отново. Съветският съюз се разпадна и президентът на САЩ Бил Клинтън и руският лидер Борис Елцин обявиха нова ера в отношенията.

През последните години Русия нахлу в Украйна два пъти, което отново я доведе до конфликт със Запада.

снимка: Shutterstock

От декриминализацията на хомосексуализма до еднополовите бракове

Хомосексуалността е декриминализирана през 1967 г., но гей общността продължава да се бори за равни права. Бунтовете в Стоунуол през 1969 г. в Ню Йорк, в отговор на полицейски тормоз, стимулират гей и лесбийски активизъм.

Епидемията от СПИН отне хиляди животи през 80-те години. Хиляди маршируваха срещу "Раздел 28" и бе създаден Stonewall UK. Бомбен атентат в Admiral Duncan, един от най-старите гей пъбове в Сохо, през 1999 г. уби трима.

Първият брак между лица от един и същи пол бе сключен през 2014 г., а знамето на движението за прайд беше актуализирано по-късно, за да отпразнува многообразието на LGBTQ+ общността.

снимка: Shutterstock

От зората на технологичната индустрия до устройства с гласово активиране

Технологичните гиганти Apple и Microsoft са основани от Стив Джобс и Бил Гейтс през 70-те години. Работата на американския инженер Радиа Пърлман помогна на компютрите да разговарят помежду си, което доведе до раждането на интернет през 80-те години.

След това британският компютърен учен Тим Бърнърс-Лий изобретява световната мрежа през 1989 г. Мрежата подхранва платформи като eBay, Google, Wikipedia, Facebook и Twitter.

Мобилната технология напредна от тухлени телефони до по-малки устройства и смартфони. Гласово активираната и носима технология у дома и в движение означава, че сега имаме достъп до информация, където и да сме.

снимка: Shutterstock

Платинен юбилей 1952-2022

Докато наблюдава как историята прави тези гигантски скокове, кралицата също е видяла как собствената ѝ роля се променя.

Краят на Британската империя и свиващата се Британска общност я превърна в монарх на едва 15 държави, а не на 70-те отвъдморски територии в началото на нейното управление.

Тя остава най-дълго управлявалият британски монарх в историята, достигайки седем десетилетия на трона.

снимка: Shutterstock

* Тази статия на ВВС е публикувана по случай платинения юбилей на кралица Елизабет II през юни тази година

Превод и редакция Светлана Тодорова-Ваташка

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ