Трети опит за легализиране на евтаназията в Португалия

Трети опит за легализиране на евтаназията в Португалия

Трети опит за легализиране на евтаназията в Португалия

Парламентът в Португалия подкрепи вчера легализацията на евтаназията за трети път за малко повече от година, въпреки че, както при предишните два опита, решението трябва да бъде одобрено от Конституционния съд или президента, за да стане закон, съобщава Асошиейтед прес.

Законодателите приеха четири законопроекта, които ще позволят евтаназията и асистираното самоубийство в Португалия. Първият от тях, внесен от управляващата лявоцентристка Социалистическа партия, мина със 128 гласа „за“, 88 „против“, а петима депутати са се въздържали. Другите три законопроекта, предложени от по-малки лявоцентристки партии, бяха одобрени с подобни резултати.

Няколко десетки души проведоха мълчалив протест пред сградата на парламента в столицата Лисабон, докато се провеждаха дебатът и гласуването.

Законопроектите изискват одобрението на държавния глава, за да се превърнат в закон. Президентът Марсело Ребело де Соуза може отново да блокира решенията на парламента или да ги изпрати пак в Конституционния съд за проверка. Отхвърлянето на предишните два опита за легализация на евтаназията до голяма степен се дължи на неясна формулировка в текстовете.

Евтаназията е процес, при който лекарят дава на пациента лекарства, които водят до смърт, но това става със съгласието на болния. Асистираното самоубийство е, когато пациентите сами приемат смъртоносен медикамент под лекарско наблюдение.

Изабел Морейра – социалист, който подкрепя законопроектите, каза, че законът е „покана за разбиране на другите - когато се съмнявате, покажете толерантност“.

Пабло Риос от основната опозиционна Социалдемократическа партия се противопостави на законопроекта, като попита: „Не пренебрегваме ли други отговори на сериозните и нелечими болести?“

Конституционният съд в Португалия блокира законопроект за позволяване на евтаназията през март 2021 г., с мотива за неточна формулировка. През ноември президентът наложи вето на втори одобрен от парламента законопроект. Той каза, че са необходими допълнителни разяснения дали предложеното законодателство ще важи само за нелечими заболявания или ще се прилага и за смъртоносни и сериозни болести.

Нито един от новите четири законопроекта обаче не отговаря на специфичните опасения на Робело де Соуза. Вместо това с тях депутатите се опитват да опростят обстоятелствата, при които евтаназията и асистираното самоубийство са позволени. Подобен край на живота би бил възможен при „ситуация на непоносимо страдание с нелечимо нараняване от изключителна сериозност или сериозно и нелечимо заболяване“.

Този пропуск едва ли ще удовлетвори президента.

Четирите законопроекта ще минат през комисии, където вероятно ще бъдат обединени в един, преди да бъдат гласувани отново и изпратени на държавния глава. Този процес може да отнеме месеци.

Лявоцентристки партии в страната, където преобладава католицизма, подкрепиха законопроектите за евтаназията, както направиха и със законите, позволяващи абортите през 2007 г. и еднополовите бракове през 2010.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ