13 любопитни факта за петък 13-и
Днес отново е петък 13-и. Ако сте суеверни, може би вярвате, че това е един от най-лишените от късмет дни в календара на годината.
Може и така да е, но за да ви разсеем от тези мисли (или да ви изплашим още повече), ето 13 факта и легенди за петък 13-и, които може би не знаете.
1. Той въобще не е рядкост. Случва се поне веднъж годишно, а понякога – до три пъти. През 2013 г. на два пъти се натъкнахме на петък 13-ти – през септември и през декември.
2. Американският президент Франклин Рузвелт е един от известните хора, които вярвали, че денят е специален. Той отказвал да пътува в петък, 13-ти, и никога не приемал 13 гости на масата си. Освен това, Наполеон Бонапарт и президентът на САЩ Хърбърт Хувър също са се бояли от числото 13.
3. Страхът от числото 13 се нарича трискайдекафобия, а страхът от петък 13-и е параскевидекатриафобия. От самата дума ви минава страхът, нали? Терминът идва от гръцките думи paraskevi – петък, dekatria -13 и phobia – страх.
4. Според сп. „Тайм” финансовият срив в САЩ от петък, 13 октомври 1989 г., е вторият най-голям спад в историята на индекса Dow Jones.
5. Бащата на съспенса в киното и майстор на психологическия трилър Алфред Хичкок е роден в петък 13-и. Филмът, който бил негов режисьорски дебют, може би е трябвало да се казва „Петък, 13-и”, защото е претърпял провал. Няколко сцени от него били заснети и след това продукцията била спряна, поради финансови проблеми. Самият Хичкок по-късно признава, че филмът не би бил особено интересен, ако беше завършен. (Освен Хичкок, Фидел Кастро също е роден на 13-ти, петък, през август 1926 г.)
6. Хората от някои испаноговорящи държави, както и в Гърция и Румъния, се боят от вторник 13-ти.
7. Древните китайци са смятали числото 13 за късметлийско. Според древните египтяни то е носило щастие и добър късмет.
8. По данни на в. „Вашингтон пост” най-голям риск от катастрофа съществува в петък. Но не само на 13-и, а във всеки петък. Полицейски данни отдават този факт на повишената консумация на алкохол.
9. Борсовият посредник и автор Томас У. Лоусън пише в роман от 1907 г., озаглавен „Петък, 13-и”, за неуспеха си в търговията на Уолстрийт в този най-злощастен за него ден от месеца. Според статия на в. „Ню Йорк Таймс” от 1925 г., брокерите след това масово отказват да закупуват или продават акции на тази дата, както и да преминават под стълби.
10. Изчислено е, че в такива дни икономиката на Щатите губи близо 1 млрд. долара, тъй като много хора просто не отиват на работа. Някои отлагат полетите си или въобще не пътуват. Други отменят важни събития в живота, като сделка за покупка на жилище например.
11. Смята се, че комбинацията петък, 13-и, е заклеймена като символ на злото и нещастието заради черната нощ на същата дата през 1307 г. Тогава, по заповед на френския крал Филип IV и папа Климент V, започва изтреблението на рицарите тамплиери.
12. Мрачната митология около фаталния ден все повече се разраства и придобива най-различни форми на суеверие. Например, много небостъргачи в света се строят така, че липсва номерация за 13-и етаж. Хотели нямат стаи с фаталния номер. Летища не допускат 13-а писта на територията си. Известен факт е, че улиците във Флоренция нямат номер 13, а 12 и 12А.
13. Някои известни личности са починали на петък, 13-и. Такива са рапърът Тупак Шакур, автомобилният състезател сър Хенри Сигрейв и шофьорът от NASCAR Тони Роупър.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.