1/3 от световните водни запаси се изчерват все по-бързо

 1/3 от световните водни запаси се изчерват все по-бързо

Една трета от най-големите подземни водни резервоари са свръхексплоатирани и прогнозите какво  остава в тях стават твърде несигурни, съобщи Американският геофизичен съюз в две изследвания, публикувани вчера.

Значителна част от световното население консумира водата с ускоряващо се тепмо, без да е наясно кога тези водни запаси могат да свършат, подчертават изследователите от Калифорнийския университет. Изводите им се базират на наблюдения и данни от сателитите близнаци Grace на НАСА, които измерват промените в гравитационното поле на Земята, които се влияят от масата на водата.

Според тях ситуацията ще се усложни от глобалното затопляне и демографския ръст в районите, където има свръхпотребление на вода.

„Като се има предвид скоростта, с която консумираме подземните запаси от прясна вода, има нужда от координирани международни усилия, за да установим колко вода остава”, казва Джей Фамилиети от университета в Ървин, Калифорния, експерт по водите към НАСА. Той добавя, че физичните и химичните измервания, с които учените разполагат, са недостатъчни.

8 от 37-те най-големи водни запаса не могат да се възстановят по естествен начин от дъждовете според изследването, което обхваща периода 2003-2013 г. Нивата на други 5, определени като рискови, спада бързо, но те все пак се попълват с известни нови количества вода.

Най-преексплоатраните водни запаси са в сухите зони и най-сериозно е положението в арабския воден басейн. От тези запаси зависят повече от 60 млн. души. Индийският басейн в Северозападна Индия и Пакистан е вторият свръхизползван в света, следван от водната система Мурзук-Джаго в Северна Африка.

Подземният воден резервоар в централната чат на Калифорния, засегната от дълга суша през последните години, се използва интензивно за земеделие и нивото му бързо пада. Той възстановява част от запасите, но остава „стресиран” по думите на учените.

Учените откриват големи разминавания в прогнозите и данните от сателитите за ритъма на изчерпване на подземните водни запаси.

Ние не знаем какви обеми вода има във всеки от подземните водни басейни и нямаме данни какво се случва в тях в разстояние на десетилетия и хилядолетия, казва Александра Ричи от университета в Калифорния. Тя предупреждава, че обществото не може да си позволи толкова висока степен на несигурност, особено когато водните запаси намаляват толкова бързо.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ