2000 жители на Форт Макмъри не могат да се върнат по домовете си след пожара

ЕС

Около 2000 жители на канадския град Форт Макмъри няма да могат да се върнат по домовете си до септември, съобщи премиерът на провинция Албърта Рейчъл Нотли.

Градът беше евакуиран в началото на май заради гигантския горски пожар. Огънят е унищожил или повредил около 500 сгради в града. 80 000 жители трябваше да напуснат домовете си, припомня Би Би Си.

Горските пожари вече затихват и местното правителство обяви план за връщането на хората от 1 юли. Три района на града обаче остават опасни за обитаване, тъй като в пепелта са открити вредни вещества.

Форт Макмъри е в района на най-голямото находище на петролни пясъци в Канада. След избухването на пожара бе прекратен добивът на петрол. Това се отрази и на цените на горивото на световните пазари. Очаква се работата на добивните предприятия да бъде възобновена частично в края на седмицата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изтегляне на войски на САЩ: Тръмп планира отмъщение за НАТО след недостатъчната подкрепа за удара в Иран
The Guardian: Италия измества Дубай като убежище на британските богаташи
Бърнаутът сред мениджърите разрушава екипите. Как да му противодействате?
Зеленски приветства споразумението между САЩ и Иран и заяви, че Украйна е готова за примирие с Русия
Времето: Облачно, а на много места и дъждовно
Спестяванията на домакинствата в еврозоната намаляват през четвъртото тримесечие на 2025 г.
На днешната дата, 9 април. Рождениците днес
Напрегнато очакване: Визитатата на папата в Испания ще струва над 15 млн. евро