България със спад на продължителността на живота от 3,5 години
Пандемията от COVID предизвика безпрецедентно нарастване на смъртността в целия свят, което доведе до намаляване на продължителността на живота. В проучване от миналата година е установено, че през 2020 г. се наблюдава значително намаляване на продължителността на живота - с повече от две години в САЩ и с една година в Англия и Уелс.
Ново проучване, публикувано в „Nature Human Behavior“, показва, че през 2021 г. продължителността на живота се е възстановила донякъде в повечето западноевропейски държави, докато в Източна Европа и САЩ се наблюдава допълнително намаляване на продължителността на живота.
"България е най-екстремният пример с потресаваща загуба от 3,5 години от 2019 г. насам - 1,5 години през 2020 г. и две години през 2021 г.", пише "Сайънс Алерт".
По-големият спад в Източна Европа вероятно се дължи на това, че регионът е избегнал някои от ранните вълни на COVID през 2020 г., в съчетание с по-ниско потребление на ваксини, когато през 2021 г. все пак са наблюдавани големи вълни.
През 2021 г. само Норвегия надминава очакваната продължителност на живота отпреди пандемията, а навсякъде тя е по-лоша, отколкото вероятно е била без пандемията.
За да оцени въздействието на тези промени върху продължителността на живота, изследователски екип от Центъра за демографски науки "Леверхулм" към Оксфордския университет и Института за демографски изследвания "Макс Планк" събра данни от 29 предимно европейски държави, включително Чили и САЩ).
Очакваната продължителност на живота се изчислява въз основа на смъртните случаи по всички причини. Средната продължителност на живота е броят на годините, които някой, роден днес, би могъл да очаква да живее, ако изживее целия си живот при равнището на смъртност за текущата година или 2021 г. в настоящия случай.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.