България със спад на продължителността на живота от 3,5 години

България със спад на продължителността на живота от 3,5 години

България със спад на продължителността на живота от 3,5 години

Пандемията от COVID предизвика безпрецедентно нарастване на смъртността в целия свят, което доведе до намаляване на продължителността на живота. В проучване от миналата година е установено, че през 2020 г. се наблюдава значително намаляване на продължителността на живота - с повече от две години в САЩ и с една година в Англия и Уелс.

Ново проучване, публикувано в „Nature Human Behavior“, показва, че през 2021 г. продължителността на живота се е възстановила донякъде в повечето западноевропейски държави, докато в Източна Европа и САЩ се наблюдава допълнително намаляване на продължителността на живота.

"България е най-екстремният пример с потресаваща загуба от 3,5 години от 2019 г. насам - 1,5 години през 2020 г. и две години през 2021 г.", пише "Сайънс Алерт".

По-големият спад в Източна Европа вероятно се дължи на това, че регионът е избегнал някои от ранните вълни на COVID през 2020 г., в съчетание с по-ниско потребление на ваксини, когато през 2021 г. все пак са наблюдавани големи вълни.

През 2021 г. само Норвегия надминава очакваната продължителност на живота отпреди пандемията, а навсякъде тя е по-лоша, отколкото вероятно е била без пандемията.

За да оцени въздействието на тези промени върху продължителността на живота, изследователски екип от Центъра за демографски науки "Леверхулм" към Оксфордския университет и Института за демографски изследвания "Макс Планк" събра данни от 29 предимно европейски държави, включително Чили и САЩ).

Очакваната продължителност на живота се изчислява въз основа на смъртните случаи по всички причини. Средната продължителност на живота е броят на годините, които някой, роден днес, би могъл да очаква да живее, ако изживее целия си живот при равнището на смъртност за текущата година или 2021 г. в настоящия случай. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ