Държавата поема изцяло осигуровките на учениците в дуално обучение

Държавата поема изцяло осигуровките на учениците в дуално обучение

Задължителното социално и здравно осигуряване за учениците, включени в обучение чрез работа (дуална система на обучение), вече ще бъде изцяло за сметка на държавния бюджет. Тази мярка в подкрепа на работодателите, които назначат ученици на трудови договори за обучение чрез работа, влиза в сила от 1.04.2024 г., съобщиха от Министерството на образованието и науката.

Очаква се изменението, въведено с чл. 17а6 от Закона за професионалното образование и обучение по инициатива на МОН, да насърчи повече работодатели да се включат в дуалната система на обучение. Осигурителната тежест, от която ще бъдат освободени работодателите, би могла да се използва за стимулиране на учениците чрез по-добри възнаграждения при по-добри резултати от обучението чрез работа и постигане на повече взаимна полезност за ученика и за работодателя.

В България дуалната система на обучение се прилага в средното образование от 2015 г., но сега за първи път през 2024 г. със законодателни изменения се въвеждат мерки за системна подкрепа на работодателите, които сключват договори с ученици за обучение чрез работа, припомнуят от образователното министерство.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Киев: Русия е струпала 110 000 войници близо до стратегически важен украински град
В Будапеща ще се състои ежегодният гей парад въпреки официалната забрана
Футболната звезда Килиан Мбапе подаде жалба в прокуратурата за морален тормоз в ПСЖ
Финансовият министър иска криминализиране на подпомагането на деца за участие в онлайн залагания
Джеф Безос се ожени за Лорън Санчес на пищна церемония във Венеция
Върховният съд на САЩ разшири властта на Тръмп - и той възнамерява да се възползва от това
Времето: Жълт код за интензивни валежи в 23 области в страната
Тръмп прекрати търговските преговори на САЩ с Канада, помрачавайки надеждите за нови споразумения