КНСБ: С над 15% са поскъпнали за година стоките от малката потребителска кошница
1427 лева е необходимият чист месечен доход за издръжка на живота на един работещ, който живее сам, а за тричленно семейство от двама възрастни и две деца сумата е 2568 лева. За една година спрямо септември миналата година необходимият доход за издръжка е нараснал със 107 лева за един работещ и със 192 лева за семейство. Това сочат данните на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ за третото тримесечие на годината.
Повече от две трети от работещите в страната или над един милион и седемстотин хиляди души получават доходи под необходимите за издръжка.
В анализа на синдикалните експерти се посочва, че през третото тримесечие ръстът на дохода за издръжка е по-скоро следствие от ръста в цените при нехранителните стоки, най-вече петрола и производните горива, ток и парно, докато при храните се наблюдава забавящ се темп, но средната стойност на тази група остава на по-високи нива спрямо предходната година.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира, че 41,3% от хората, които получават трудови възнаграждения, или един милион и седемдесет хиляди души са с доход до 1000 лв.
Общата стойност на така наречената малка потребителска кошница от 20 жизнено важни стоки в България е 56 евро. Ръстът на цените в нея за една година е над 15%. Българите, които получават минимална заплата, могат да си я купят седем пъти. За сравнение, в Испания с една минимална заплата тази кошница може да се купи 25 пъти, а в Германия – 34 пъти, обясни директорът на Института за социални и синдикални изследвания (ИССИ) на КНСБ и главен икономист на конфедерацията Любослав Костов.
Намаление през последното тримесечие се отчита при яйцата - с 1,6%, но цените нарастват с 24,7 на сто на годишна база.
При млеката има леко намаление от порядъка на 1,2% до 1,4%, но остават по-високи от цените през същия период на м.г., изчисляват от синдиката.
Намаление с 1,6% на тримесечна база и с 11,2% на годишна база има при животински и растителни масла.
Слънчогледовото олио бележи намаление с 5,3%, а на годишна база – с 26,6%.
КНСБ отчитат нарастване на цената на свинско, пилешко и телешко месо. Цената на каймата е нараснала с 38%.
Най-скъпо е брашното в България спрямо другите държави в Европа.
„На трето място сме по скъпотия на краве сирене“, коментира Костов.
Цената на тока за бизнеса спада със 73% на годишна база и достига 199 лв. за мегаватчас.
Наблюдава се намаление на цените и на природния газ. При петрола също се регистрира намаление с 1% на годишна база.
Нарастват цените на производител при добивната промишленост, производството на напитки, тютюневи изделия, облекло.
Производството на лекарствени вещества и продукти бележи ръст на цените с 11,3%.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.