Критично ниско ниво на река Дунав в българския участък затруднява корабоплаването

Два прага затрудняват корабоплаването в българския участък на река Дунав заради критично ниско ниво на водата. Това съобщиха от Изпълнителната агенция за проучване и поддържане на река Дунав.
“Основната причина за ниския воден стоеж е, че през пролетта липсваше ясно изразено пролетно пълноводие, като причината за това пък са много слабите снеговалежи в водосборната област в района на Алпите и малкото валежи в същата тази водосборна област. Това е основен проблем не само за реката в българският участък, но и по цялото протежение от Германия до устието”, каза в ефира на БНТ инж. Ивелин Занев - директор на ИАППД - Русе.
Затруднено е корабоплаването, като проблемът е най-сериозен е в района на островите Белене и Батин, отбеляза той и допълни: “Към днешна дата ограничението за газене, за натоварване на кораби, е от 2 метра.”
Река Дунав е втората по дължина река в Европа след Волга и играе ключова роля в транспорта, търговията и логистиката на Централна и Източна Европа. Българският участък на реката е дълъг около 470 км и преминава през едни от най-важните транспортни и търговски зони в страната – включително край градовете Видин, Лом, Русе и Силистра.
През българския участък на Дунав ежегодно преминават между 7 и 10 милиона тона товари, като това включва насипни товари (като въглища, зърно и торове), контейнери, строителни материали и петролни продукти. Това прави реката изключително важен логистичен канал, както за вътрешния пазар, така и за международната търговия в рамките на Европейския съюз и Дунавския транспортен коридор VII – част от основната мрежа TEN-T (Trans-European Transport Network).
Корабоплаването по Дунав е силно зависимо от природните условия. Проблеми обикновено възникват през лятото (поради продължителни засушавания и ниски водни нива, особено през юли и август, както и през зимата, когато настъпват ледоход или замръзване на реката, което може да блокира напълно движението на плавателни съдове.
През последните години все по-често се наблюдават критично ниски водни нива, като тенденцията се задълбочава. Според данни на ИАППД и Европейската комисия, 2022 и 2023 година са били сред най-сухите по отношение на водното ниво в долния Дунав. За 2023 г. в някои участъци на реката газенето е било ограничено до 1,6 метра – драстично под оптималните условия за пълно натоварване на корабите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.