КЗК и КЗП се заемат със спешни мерки срещу спекулата в процеса на въвеждане на еврото

КЗК и КЗП се заемат със спешни мерки срещу спекулата в процеса на въвеждане на еврото

Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията започват съвместни проверки, за да се предотврати спекулативно поскъпване на цените на стоки и услуги при приемането на общата европейска валута. Двете комисии ще проверяват и дали не са налице забранени споразумения при търговците, предава БНР. 

"В момента между тези две неща има законодателна стена. Ако бъде допустима отмяната на информация и с Националната агенция за приходите, каквато възможност в момента КЗП няма. Ако някой закръгли 2 лева в 2 евро, КЗК самостоятелно няма основание да реагира, но ако съседният търговец също е закръглил 2 лева на 2 евро, това вече е забранена практика. И тогава КЗК ви обещавам, че ще влезе с цялата си мощ там", обясни председателят на Комисията за защита на конкуренцията Росен Карадимов.

Той настоя и за законодателни промени, с които да се подобри взаимодействието и обмена на информация между институциите.

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова обясни, че след излизането на конвергентния доклад за страната ни ще започне и национална разяснителна кампания за хода на въвеждане на еврото.

"Ще достигне до всяко едно населено място аз и моят екип, в рамките на 30 календарни дни, 300 населени места, за да чуем въпросите не само на хората, а и въпросите на търговците, да дадем отговорите, за да има предвидимост, прозрачност, яснота", заяви Мария Филипова. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Няма решение на Европейския съд по жалба срещу приемането на България в еврозоната
На днешната дата, 6 декември. Никулден
Борисов: Да следваме примера на Тръмп, не трябва да наливаме вода с руските активи в мелницата на войнолюбците
Бундестагът прие закона за връщане на наборната военна служба в Германия
Парадоксът на успеха – защо постигането на вашите целите няма да ви направи щастливи
МААЕ съобщи, че защитният саркофаг на АЕЦ Чернобил е повреден от дрон
Постигнато е съгласие между правителството, синдикатите и бизнеса за Бюджет 2026
Времето през уикенда: Облаци и дъжд