Поддръжката на яхта на руски олигарх струва на данъкоплатците в САЩ $1 млн. на месец

Поддръжката на яхта на руски олигарх струва на данъкоплатците в САЩ  $1 млн. на месец

Поддръжката на яхта на руски олигарх струва на данъкоплатците в САЩ $1 млн. на месец

Поддръжката на ултрамодерна яхта, иззета от американските власти от руски олигарх, струва на правителството на САЩ близо 1 милион долара на месец, според нови съдебни документи.
Министерството на правосъдието на САЩ иска разрешение да продаде 348-футова яхта, наречена Amadea, която конфискува през 2022 г., като се твърди, че е собственост на санкционирания руски милиардер Сюлейман Керимов. Правителството заяви, че иска да продаде яхтата за 230 милиона долара поради „прекомерните разходи“ за поддръжка и екипаж, които според него могат да възлизат на 922 000 долара на месец, съобщи CNBC.

„Прекомерно е данъкоплатците да плащат близо милион долара на месец, за да поддържат Amadea, когато тези разходи могат да бъдат намалени до нула чрез [една] продажба“, според съдебна декларация от американските прокурори в петък.

Месечните такси за Amadea, която сега е акостирала в Сан Диего, Калифорния, включват $600 000 на месец текущи разходи: $360 000 за екипажа; $75 000 за гориво; и $165 000 за поддръжка, извозване на отпадъци, храна и други разходи. Те също така включват 144 000 долара месечни пропорционални застрахователни разходи и специални такси, включително такси за сух докинг, на 178 000 долара, което довежда общата сума до 922 000 долара, според документите.

Битката около Amadea и разходите за правителството подчертават финансовите и правни предизвикателства от изземването и продажбата на активи, собственост на руски олигарси след нахлуването на страната в Украйна. Президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза миналата седмица, че Европейският съюз трябва да използва печалбите от над 200 милиарда долара замразени руски активи, за да финансира военните усилия на Украйна.

Нейните коментари повториха призивите на правителството през пролетта на 2022 г. да замрази яхтите, частните самолети и именията на руските милиардери с надеждата да окаже натиск върху руския президент Владимир Путин и да събере пари за военните усилия.

И все пак, почти две години по-късно, съдебният процес за доказване на собствеността върху руските активи и продажбата им се оказва много по-трудоемък и скъп. В Лондон руският милиардер Юджийн Швидлер води съдебна битка за частните си самолети, които бяха конфискувани, а Сергей Науменко обжалва задържането на неговата суперяхта Phi. Битката за Amadea започна през април 2022 г., когато беше конфискувана във Фиджи по искане на правителството на САЩ, според съдебните документи. Въпреки че САЩ твърдят, че яхтата е собственост на Керимов, който е натрупал богатството си в минното дело, адвокатите на Едуард Худайнатов, бивш главен изпълнителен директор на Роснефт, който не е бил санкциониран, твърдят, че той е собственик на яхтата и са искали да си върнат собствеността върху нея съд.

В съдебните документи адвокатите на Худайнатов възразиха срещу усилията на правителството на САЩ да продаде яхтата, заявявайки, че прибързаната продажба може да доведе до ниска продажна цена и че разходите за поддръжка са незначителни спрямо потенциалната продажна стойност. Адвокатите на Худайнатов отказват да платят текущите разходи за поддръжка, докато правителството преследва продажба и конфискация. Те обаче казват, че техният клиент ще възстанови на правителството на САЩ повече от 20 милиона долара, които вече са похарчени за поддръжка на яхтата, ако бъде върната на нейния правилен собственик.

В съдебните документи правителството твърди, че Керимов е прикрил собствеността си върху Amadea чрез редица фиктивни компании и други собственици. Те казват, че имейлите между членовете на екипажа показват, че Керимов „е бил действителният собственик на яхтата, независимо от титуляра на кораба“. Имейлите показват, че Керимов и семейството му са поръчали няколко интериорни подобрения на яхтата, включително нова пещ за пица и спа, и че между 2021 и 2022 г., когато лодката е била конфискувана, „не е имало пътувания за гости на Amadea, които не включват или Керимов, или членове на семейството му“, според съдебните документи. Правителството също така казва, че Керимов се е опитвал да продаде Amadea от години, така че продажбата би била в съответствие с намерението му. „Това не е ситуация, в която съдът би разпоредил продажба на скъпоценно наследство, което ищецът отчаяно желае да задържи по сантиментални причини“, каза правителството в документи. Дори Amadea да бъде продадена бързо, постъпленията няма да отидат автоматично при правителството. Съгласно закона парите ще бъдат задържани, докато Худайнатов и правителството продължават битката си в съда за собствеността и конфискацията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ