Последен ден за подаване на документи в конкурса за директор на БНТ
Днес в 17 часа изтича крайният срок за подаване на документите от кандидатите за генерален директор на Българската национална телевизия в Съвета за електронни медии. Съгласно одобрените от СЕМ срокове оповестяването на допуснатите до процедурата е 2 октомври, а самият избор е насрочен за 16 октомври, предава БНР.
Тази седмица медийният регулатор взе решение за промяна в процедурните правила.
Съветът излезе и със специална позиция по повод получено от генералния директор на БНТ Емил Кошлуков писмо със заплахи към членовете на регулатора, ако не изпълнят съдебните решения за спиране на обявения конкурс.
С гласуваната от медийния регулатор промяна в процедурните правила се дава възможност кандидатите да подават документите си и на електронен носител. Въпреки че има 10 жалби във връзка с новия конкурс, медийният регулатор продължи обявената нова процедура за избор на генерален директор на БНТ.
Председателят на СЕМ Симона Велева обясни, че има различни определения на Върховния административен съд по отношение на новата процедура.
"Върховният административен съд на Република България, в различни свои състави, в мотиви, с които коментира започналата процедура на СЕМ, дава противоречиви изводи за характера и вида на акта. Говоря за това решение, с което ние започнахме новата процедура", коментира Велева.
В нарочна позиция Съветът оповести, че няма да се поддаде на никакъв натиск, ще действа прозрачно, законосъобразно и изпълнявайки стриктно вменените му от закона правомощия. Основното от тях е именно изборът на генералните директори на БНТ и БНР.
Позицията дойде в отговор на писмо на генералния директор на БНТ Емил Кошлуков, което беше определено от Симона Велева като заплаха и натиск.
Тя оповести, че Кошлуков е заплашил членовете на регулатора с прокуратура, полиция и частен съдебен изпълнител, ако не изпълнят съдебни решения за спиране на обявения конкурс за нов генерален директор на БНТ.
Само Галина Георгиева от парламентарната квота в Съвета гласува против позицията на регулатора.
До обявяването на нова процедура за избор на генерален директор на БНТ се стигна след като членовете на Съвета, в изпълнение на решенията на Административен съд - София област и на Върховния административен съд, финализираха започналата през май 2022 г. предишна процедура.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Американските производители на кафе харчат запасите си в очакване на търговска сделка с Бразилия
Бизнес |Парламентът увеличи с две години пределната възраст за служба в армията ни
Политика |КЕВР утвърди по-висока цена на природния газ за ноември
Енергетика |Окончателно: Студентите платена форма на обучение ще имат право на стипендия
Общество |Големите победители: Кои са финалистите в "Мениджър на годината 2025"?
Мениджър на годината 2025 |Белгия и Русия си размениха в социалните мрежи заплахи с унищожение
Свят |КНСБ заплашва с протести, ако в Бюджет 2026 минималната работна заплата остане 605 евро
Политика |Какво предлага Бюджет 2026 и защо не се хареса на никого?
Икономика |„Лукойл“ е получила оферта за закупуване на международните ѝ активи. Кой е купувачът?
Бизнес |Големите победители: Кои са финалистите в "Мениджър на годината 2025"?
Мениджър на годината 2025 |Между реалността и свръхестественото: Всеки трети у нас вярва в живот след смъртта, а две трети – в кармата
България |Нов революционен метод може да доведе до по-ранно откриване на болестта на Алцхаймер
Наука и Здраве |Тръмп намали митата върху вноса от Китай до 47% след „невероятната“ среща със Си
Икономика |ADVERTORIAL
Кредитните карти на Fibank вече предлагат разсрочване на вноски без оскъпяване
Интер Експо Център представя изцяло обновен конгресен етаж и модернизирани изложбени зали – ново ниво в организацията на събития у нас
Коментари
Няма въведени кометари.