"Тренд": 45% от българите смятат, че изкуственият интелект ще доведе до загуба на работни места

Тренд: 45% от българите смятат, че изкуственият интелект ще доведе до загуба на работни места

"Тренд": 45% от българите смятат, че изкуственият интелект ще доведе до загуба на работни места

45% от българите смятат, че изкуственият интелект ще доведе до загуба на работни места, а само 4% са на мнение, че ще създаде нови такива. 37% се притесняват, че може да замени човешкия труд в тяхната сфера. Най-ниските нива на притеснение се регистрират сред хората до 30 години. Близо една пета споделят мнението, че изкуственият интелект трябва да бъде забранен, защото създава опасност за хората. Това показват данните от първото в България национално представително проучване на тема киберсигурност – "Кибер здраве България 2023", проведено от социологическа агенция "Тренд". 

Проучването е проведено в периода 4-11 юли сред 1001 респонденти по метода на пряко полустандартизирано интервю "лице в лице".

Мнозинството от българските граждани (63%) твърди, че знае какво представлява изкуственият интелект. Всеки 4 от 10 души изразяват отрицателно отношение към използването му. Младите са най-позитивно настроени, а с покачване на възрастта делът отрицателни отговори се увеличава. 

За близо две трети новините и публикациите, свързани с изкуствен интелект, не представляват интерес.

Най-приемлива за обществото е употребата на изкуствен интелект в сфери като връзка с клиенти (кол центрове) и технологичния сектор. Самоуправляващите се превозни средства и употребата на изкуствен интелект в медицината будят най-голямо недоверие.

Мнозинството от българите не биха се доверили на употребата на изкуствен интелект и в области като образование, финансови услуги, счетоводство и журналистика.

Притесненията дават отражение върху желанието за регулация. Само 8% подкрепят идеята изкуственият интелект да бъде оставен да се развива свободно, защото така ще бъде от помощ за хората. Близо една пета (19%) смятат, че изкуственият интелект трябва да бъде забранен, а други 57%, че трябва да бъде регулиран, за да не създава опасност за хората. 

* Методология: Възложител на проучването е Съюз за стопанска инициатива (ССИ). Обемът на извадката е 1001 ефективни интервюта с респонденти на възраст, представителността е за пълнолетното население на страната, методът на регистрацията е пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“. Периодът на провеждане е 4-11 юли. Максимално допустимата стохастична грешка е +- 3,1%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ