В кои държави средната заплата не стига, за да си платите наема?

В кои държави средната заплата не стига, за да си платите наема?

Разходите за жилище заемат голяма част от бюджетите на домакинствата, а делът им нараства в цяла Европа, според данните на Евростат. Високите цени на наемите в централните части на градовете създават допълнителен натиск, особено за хората с ниски доходи и тези на минимална работна заплата.

В някои европейски страни и градове наемът може да погълне почти цялата заплата. Според изследване на Deutsche Bank, цитирано от Euronews, на места средната нетна заплата не е достатъчна да покрие наем за едностаен апартамент в центъра на града.

Кои европейски страни и градове обаче имат най-добро съотношение между наем и заплата?  

Докладът Mapping the World’s Prices сравнява нетните месечни заплати и наемите за едностайни апартаменти в централните части на 69 града по света. Euronews Business разглежда по-подробно 28 европейски града, включени в доклада, както и няколко други за по-широко сравнение.

Къде са най-високите заплати в Европа?

През 2025 г. средните месечни нетни заплати варират от едва 151 евро в Кайро до 7307 евро в Женева, като Цюрих е близо след нея със 7127 евро. Това прави Швейцария страната с най-високи заплати като цяло.

В Европа най-ниската заплата е в Истанбул – 855 евро, следван от Атина – 1044 евро (България и Румъния не са включени в проучването). Хората в северните и западноевропейските градове получават високи възнаграждения. Нетните заплати надхвърлят 4000 евро в Люксембург, Амстердам, Копенхаген и Франкфурт.

Рим има най-ниската средна заплата сред столиците на петте най-големи икономики в Европа – 2046 евро. В Мадрид тя е малко по-висока (2193 евро).

Заплатите са значително по-високи в Берлин (3565 евро), Париж (3630 евро) и Лондон (3637 евро), като разликите между Обединеното кралство, Франция и Германия са минимални.

Заплатите са високи и в повечето градове в САЩ, които попадат в Топ 5 на първите 11 в световен мащаб.

Кои европейски градове имат най-високи наеми?

Наемите за едностайни апартаменти в централните части варират значително – от едва 189 евро в Кайро до 3792 евро (4143 долара) в Ню Йорк. Американските градове доминират в горния край на скалата.

В Европа най-високият наем е в Лондон (2732 евро), а най-ниският – в Атина (595 евро).

В Цюрих, Дъблин, Амстердам и Женева наемите също надхвърлят 2000 евро, докато в Истанбул и Будапеща остават под 900 евро.

Къде заплатата не покрива наема?

По-полезният индикатор е процентът от заплатата, който отива за наем. Той показва колко разполагаем доход остава след плащане на наема. Съотношението на наем към заплата варира от 24% в Бангалор до 125% в Кайро.

Съотношение от 100% означава, че цялата заплата отива за наем, а всичко над него означава, че не остава нищо или е необходим допълнителен доход, за да се покрие наемът.

В Европа съотношението на наем към заплата варира от 29% в Женева до 116% в Лисабон. Освен португалската столица, съотношението е също леко над 100% в Истанбул (101%). Това означава, че в тези два града средната нетна заплата не е достатъчна, за да се плати наемът за едностаен апартамент.

Наемателите трябва да харчат три четвърти от заплатата си за наем в Лондон (75%), както и в Барселона и Мадрид (по 74%). В Милано съотношението също е високо – 71%.

Повече от половината от средната заплата се изразходва за наем и в няколко други града: Рим (65%), Дъблин (62%), Атина (57%), Варшава (56%), Прага (54%) и Будапеща (52%).

Къде са най-ниските съотношения на наем към заплата?

Женева (29%) е единственият европейски град, където съотношението на наем към заплата е под 30%. След нея има още пет европейски града, където наемателите харчат под две пети, или 40%, от заплатата си за наем. Това са Люксембург и Франкфурт (по 34%), Цюрих и Хелзинки (по 35%) и Виена (38%).

С изключение на Хелзинки обаче, тези примери не означават, че наемът в тези граводе е евтин. Те просто отразяват по-високите заплати, които намаляват процента от дохода, изразходван за наем.

Сред столиците на петте най-големи икономики в Европа, Берлин има най-ниското съотношение на наем към заплата – жителите харчат 40% от средния си доход за наем. Париж следва германската столица с 45%. Лондон има най-високото съотношение (75%), следван от Мадрид (74%) и Рим (65%).

Съотношението в други големи градове е както следва: Дъблин (62%), Атина (57%), Амстердам (49%), Стокхолм (46%), Единбург (44%), Копенхаген (43%) и Осло (42%).

В глобалния списък с населените места, където заплатата не покрива наема, влизат Богота (120%), Мексико Сити (118%) и Сао Пауло (102%).

В някои градове, въпреки че наемът може да бъде платен, от заплатата не остава почти нищо след това. Подобна е ситуацията в Рио де Жанейро (100%), Манила (94%), Буенос Айрес (88%) и Мумбай (84%).

Съотношението на наем към заплата в Ню Йорк е 81%, което го прави най-високото сред градовете в САЩ.

Колко остава след плащането на наема?

В световен мащаб най-високият разполагаем доход след плащане на наем се намира в два швейцарски града: Женева (5174 евро) и Цюрих (4638 евро).

Най-ниският също е в Европа – в Лисабон (–202 евро), което означава, че средната заплата не е достатъчна да покрие наема. В Истанбул сам човек трябва да намери още 13 евро над възнаграждението си, за да си плати наема, ако живее в централните части на града.

Освен двата швейцарски града, разполагаемият доход след наем също е над 2000 евро в още шест европейски града: Люксембург (3725 евро), Франкфурт (2726 евро), Копенхаген (2421 евро), Амстердам (2194 евро), Осло (2140 евро) и Хелзинки (2021 евро).

Доклад на ОИСР показва, че по-големите градове са свързани с по-високи жилищни разходи. Разходите за жилище и комунални услуги са се увеличили през последните 20 години в ЕС.

Каква е ситуацията в България? 

България не е включена в цитираното проучване, но през 2025 година средните нива на наемите в центъра на София се движат между 10 и 12 евро на квадратен метър, по данни на брокерските агенции. Това означава, че за един апартамент от 50 квадратни метра наемът е около 550 евро. Средната брутна заплата в София, по данни на НСИ, възлиза на 3388 лева към края на миналата година. Това означава, че нетната е 2920 лева, или малко под 1500 евро. 

При тези нива съотношението между средната работна заплата и средният наем в София е около 37%, което поставя страната ни по-скоро в челото на класацията по достъпност.  

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ