Шефът на аптечната камара: Грижата за пациентите не става с машина
Човешко право не е достъпът до лекарства, а достъпът до фармацевтична грижа. Това заяви в ефира на БНТ председателят на УС на Националната аптечна камара Антон Вълев във връзка с приетия на първо четене в парламента законопроект, свързан с продажбата на лекарства чрез вендинг автомати. Законопроектът предвижда хората да имат денонощен достъп до медикаменти без рецепта.
"Средство за фармацевтична грижа може да е съвет, може да е лекарство. Правилно трябва да обърнем парадигмата. Хората имат нужда от обгрижване", каза Валев.
Обгрижването на пациентите не става с машина, категоричен беше Антон Вълев. Показа листовки на медикаменти, в които ясно е записано, че преди употреба на лекарство трябва да се говори с лекар или фармацевт. Как ще говорят с машината, попита той.
Вълев предложи следното: "Преди да се тръгне да се прави каквото и да било законодателство в сферата, който има идея нека да дойде да говори с бранша. Нашите предложения от години са много прости - тотално нов закон за лекаствоснабдяването, който премахва концепцията, че лекарствата са стока, която се продава. Фармацевтът всъщност предоставя фармацевтична грижа и на базата на тази концепция се прави райониране".
Той отрече да има липса на желаещи фармацевти да работят в малките населени места. Проблемът е друг, смята той и той се корени в желанието на общините да плащат на фармацевт минимална заплата.
Пенка Георгиева - председател на пациентските организации "Заедно с теб" не се съгласи с аргументите на Антон Вълев, защото по думите й в малките населени места аптеки масово няма.
"България не е София. Какво правят възрастните хора? Защо фармацевтите извиват ръцете на пациентите и злоупотребяват с морала за сметка на търговските интереси", каза Георгиева. Тя попита, ако ви заболи зъб в малко населено място - от къде взимаш обезболяващо?
"Вендинг машините в Италия стоят до аптеките. Те не работят през деня, работят вечерта, когато аптеката е затворена. В тях има лекарства, които са без рецепта. Т.е. отговорността за съдържанието на вендинг машините е на аптеката - каквото се сложи - това се ползва", заяви председателят на Български пациентски форум Иван Димитров.
Той допълни, че не вижда проблем това да се случи в България, но контролът трябва така да бъде наложен, че никой да не може да сложи във вендинг машина медикамент, който се изписва с рецепта. Това трябва да бъде ясно на обществото и добави - и на всички политици, които се опитват да вкарват хаос във всичко, което се случва в България.
"Хаосът, който се случва в българското здравеопазване през последните години е проблем на политическата ни класа. Така, че ако държавността реши, че иска да направи възможността българският пациент да може да намира лекарства правилно в райони, в които няма достъп, може да го направи по начина, по който се прави. Не е нужно да измисли топлата вода. Съществува законодателство", добави Димитров.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.