Водата поскъпва с над 20 на сто в шест области на България от 1 януари 2024 г.

Водата поскъпва  с над 20 на сто в шест области на България от 1 януари 2024 г.

Водата поскъпва с над 20 на сто в шест области на България от 1 януари 2024 г.

Водата ще поскъпне  с над 20 на сто в шест области на България от 1 януари 2024 г., а в други 8 области увеличението ще е с под 10 на сто. Това показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). 

Според изчисленията на енергийния регулатор през 2024 г. за 8 регионални дружества се предвижда увеличение под 10% на цените на ВиК услугите спрямо действащите цени на ВиК услуги за 2023 г. - в областите Кюстендил, Шумен, Перник, София - област, Силистра, Стара Загора, Варна и Плевен, съобщиха от енергийния регулатор.

За 6 дружества пък планираното увеличение е с над 20% спрямо действащите цени. Това са  областите Сливен, Видин, Габрово, Враца, Хасково и Ловеч.  Окончателното решение за цените на водата догодина ще бъде взето на 22 декември на закрито заседание на енергийния регулатор.

Средното поскъпване ще е с около 15 на сто и ще засегне над 30 града. В Берковица ВиК услугите скачат драстично - с 80%, в Сливен с над 40%, в Сапарева баня с над 37%, във Видин с над 28%, Габрово с над 20%, Добрич с над 16%, изчисли представителят на националния обмудсман Диана Ковачева по време на открито заседание на КЕВР в четвъртък. Представителят на омбудсмана Цветанка Илиева възрази срещу повишаването на цените и заяви, че определянето на нивото на социална поносимост следва да се извършва въз основа на надеждни данни.

От  ВиК дружествата обаче подкрепиха като обосновано предложеното повишение на цените на услугите, което отчита повишените разходи и натрупаната инфлация, уточняват от КЕВР.  

Най-важната цел на решенията на КЕВР е да създаде предвидимост в сектора, което е от полза както за потребителите, така и за водните дружества. Основният въпрос при увеличението на цените е те да бъдат икономически обосновани и това е водещо за регулатора.  Проблемът е в ниските доходи, които в някои области достигат или надхвърлят нивото на социална поносимост“, заяви на общественото обсъждане  д-р Ивайло Касчиев, ръководител на работната група и директор на дирекция „Водоснабдителни и канализационни услуги“. 

Като определящи фактори за увеличението на цените на водата Ивайло Касчиев  посочи заложеният ръст за 2024 г. в одобрените бизнес планове, в сравнение с предложените цени за 2023 г. Отчетената висока инфлация през периода от одобряването на бизнес плановете до момента е допълнителна причина за повишение на одобрените цени, при прилагане на нормативно определената методология. Друго основание е обстоятелството, че утвърдените за 2023 година цени на редица ВиК дружества бяха коригирани от КЕВР спрямо предложените в бизнес плановете, тъй като бе отчетено неизпълнението на инвестициите и постигнатите нива на единните показатели за ефективност за изминалия период 2020-2021 г. Това доведе до значително намаление на цените на тези дружества спрямо предложените цени, което е основание при сегашната процедура по изменение те да получат по-високо увеличение, допълни Касчиев.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ