Системата заработи: Все повече шофьори получават глоби от КАТ по имейл или с SMS

Системата заработи: Все повече шофьори получават глоби от КАТ  по имейл или с SMS

Системата заработи: Все повече шофьори получават глоби от КАТ по имейл или с SMS

Все повече шофьори "изгарят" след като са получили глобите си от КАТ по имейл на електронната си поща, с SMS-и по Вайбър на мобилните си телефони. Глобата се смята за връчена, ако получателят отвори линка към съобщението. Получих съобщението за глобата от КАТ по имейл и разбрах, че имам 14-дневен срок да я платя с отстъпка, каза пред "Мениджър нюз", шофьор с акт  за превишена скорост.   

Припомняме, че новата  система за връчване на пътни глоби заработи в средата на октомври миналата година. По данни на КАТ само за периода  от 13 октомври до края на ноември миналата година изпратените уведомления за глоби – фиш, електронен фиш или наказателно постановление, са малко над 225 000 за над 1 250 000 млн. лева .  

Едва около 5%, или  около 10 500, са нарушителите, които са отворили линка към съобщението, с което глобата се води за връчена. 8000 са тези, които вече са платили дължимото, като събраната сума е близо 1 милион лева, показват данните на КАТ.

Платилите след SMS-a ползват 30% отстъпка, ако погасят задължението си до 14 дни след неговото връчване.

SMS-ът с "честитка" от КАТ е  озаглавен "МВР: Извършено нарушение МПС". Той информира за самото нарушение и съдържа номера на автомобила, с който е извършено и размера на дължимата сума.

На Viber и по електронна поща текстът е по-дълъг и съдържа два линка - единият  води към Системата за сигурно електронно връчване, а другият - към Портала за административни услуги на МВР. При отваряне на самото съобщение, нарушението, за което се известява, не  се счита за връчено. При отваряне на линка към Системата за сигурно електронно връчване и наличие на профил в нея, обаче, наказанието вече се счита за връчено и дължимо.

Специално за системата човек трябва да има регистрация, с която да удостоверява самоличността си по няколко начина: чрез квалифициран електронен подпис (КЕП), мобилен КЕП (B-Trust или Евротръст), Персонален идентификационен код (ПИК) на Националната агенция по приходите (НАП) или на Националния осигурителен институт (НОИ), поясниха експерти.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ