Задочен спор между финансовия министър и общината за заплатите в градския транспорт

Заплатите на работещите в градския транспорт станаха повод за стачка, която днес блокира София и скара политиците. От финансовото министерство подчертаха, че е изцяло ангажимент на кмета на Столична община да предприеме действия и мерки да осигури финансирането за възнагражденията на работниците. А от общината отвърнаха, че заплатите в транспортните дружества са от компетенцията на техните ръководства и Столичния общински съвет като принципал на дружествата – не на кмета на Столична община.
Искам да взема отношение по темата, свързана със стачката на работниците в столичния градския транспорт. Министерството на финансите, чрез Закона за държавния бюджет за 2025 г. и Закона за автомобилните превози, финансира дейности, свързани с транспорта, но не и разходи за персонал по отношение на търговски дружества, чийто едноличен собственик на капитала е Столичната община, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова.
„В Бюджет 2025 предвидените средства за субсидии и компенсации са 522 млн. лева за всички общини. От тях 106 млн. лв. са предвидени за субсидии за СО. Изцяло ангажимент е на кмета на СО е да предприеме действия и мерки да осигури финансирането за възнагражденията на работниците“, подчерта тя.
По думите ѝ, това може да се случи чрез компенсиране и предоставяне на средствата за сметка на собствени приходи или чрез преходни остатъци.
„Съгласно отчета на СО за 2025 г. преходният остатък е 638 млн. лева, от тях 472 млн. лв. са от местни дейности и 166 млн. лв. от държавни. Тоест Васил Терзиев, ако иска, би могъл да направи такова преструктуриране“, каза Петкова, като уточни, че Столичната община все още не е приела план-сметката си и сега е моментът да се случи промяната.
По-късно от Столичната община отговориха на твърденията на финансовия министър.
„Министерство на финансите разпространява внушения, а ние говорим с факти. Днес ведомството разпространява невярна информация за бюджета на София и финансирането на градския транспорт“, каза заместник-кметът по финанси на София Иван Василев.
По думите му фактите са следните:
- Заплатите в транспортните дружества са от компетенцията на техните ръководства и Столичния общински съвет като принципал на дружествата – не на кмета на Столична община.
- В бюджета на Столична община субсидиите и компенсациите към ЦГМ са разчетени коректно – 143 млн. лв. по европейски регламент и 47,6 млн. лв. за преференциални карти.
- Относно публично тиражираните данни за т. нар “преходен остатък” от министъра на финансите изразявам учудване, че министъра не прави разлика между преходен остатък и наличност по сметки на Столична община. Това буди сериозни притеснения в чии ръце са поверени държавните финанси.
По думите на Иван Василев, „ако говорим за наличностите по сметки на Столична община, а не преходен остатък, то те към 30 април 2025 г. са временно завишени поради интензивната данъчна кампания и естествено занижените разходи, съгласно законовото изискване да не се поемат ангажименти до приемането на бюджета. Средствата са предназначени за изпълнение на заложените дейности до края на цялата 2025 година и включват и целеви остатъци, които не могат да се ползват за други нужди.“ „Призоваваме държавата към отговорност, а не внушения. София има нужда от партньорство, не от политически атаки. Ние ще продължим да изпълняваме ангажиментите си – с факти, с почтеност и в интерес на хората.“, заяви столичният заместник-кмет.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.