Англоезичната Wikipedia блокира 381 редактори за платени статии

Англоезичната Wikipedia блокира 381 редактори за платени статии

Англоезичната Wikipedia блокира 381 редактори за платени статии

Администраторите на англоезичната Уикипедия блокирха акаунтите на 381 редактори заради промени в статии, за които има подозрения, че са нанесени с финансов интерес, съобщи официалният блог на Wikimedia Foundation.

През юли Wikiрedia започна разследване и премахна 210 статии. Разследването бе наречено Orangemoody на името на първия недобросъвестен редактор, разкрит от Wikiрedia.

Разследването беше направено от екип редактори-доброволци, които установиха, че основните поръчители на промени в статиите са предприемачи, компании и публични фигури, включително от шоу бизнеса.

Wikiрedia е анализирала повечето материали, качени от края на април до началото на август 2015 г. Сходният характер на много от промените дал основания да се приеме, че са нанесени от група хора, чиято работа е била координирана.

Общността на доброволците, която поддържа и редактира Wikiрedia, следи внимателно съдържанието да отговаря на високи стандарти, се казва в съобщението за разследването. Нарушението на редакторите, чиито акаунти са блокирани, е определено като „скрита платена защита на чужди интереси, противоречаща на вътрешните правила на свободната енциклопедия.

Администраторите поясняват, че не всяка платена редакторска работа нарушава правилата на Wikipedia. „Много сътрудници на музеи и университети по света продължават да редактират страници, но след като са уведомили за връзката си с тези организации”, заявява Wikimedia Foundation.

Всеки потребител на интернет може да стане редактор на Wikiрedia, ако приеме условията на  споразумението на Wikimedia Foundation. Добавяйки информация от компетентни и проверени източници, постепенно редакторът си изгражда репутация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ