Боян Петров покори най-смъртоносния 8-хилядник в света

Общество

Българският алпинист Боян Петров е покорил 10-ия по височина връх в света - Анапурна (8091 метрa). 

"Изключително съм щастлив, че моят клиент и мой приятел БОЯН ПЕТРОВ ПЕТРОВ от България е изкачил Анапурна днес. Поздравления", написа в профила си във Facebook Пемба Шерпа от компанията в Непал, помогнала да извърши начинанието.

Така Боян Петров e първият българин с изкачени 6 осемхилядника, при това всичките доказани. Това беше вторият му опит за изкачването на Анапурна, след като първият бе спрян заради много силен вятър и студено време.

Анапурна е най-смъртоносният 8-хилядник в света. Върхът се намира в планинския масив в главния хималайски хребет на западната част на Непал. Името означава Богиня на реколтата. 

В средата на март, преди да тръгне за Непал и 5 месеца след като покори Манаслу, Боян Петров даде интервю за БНР. "Технически трудностите не са толкова много. По маршрута няма толкова много скали, има обаче заобикаляне на ледени стени и много от лагерите са на лавиноопасни места. Анапурна е връх, който веднъж да го минеш и никога повече да не го повтаряш, заради тази висока смъртност. Всеки трети от изкачилите върха загива. На К-2 статистиката е всеки четвърти", каза той. И посочи, че освен покоряването, има и друга задача - да изследва дребните животинки на границата между почвите и леда, както и да проучва поведението на гарвановите птици в района на базовите лагери. Боян Петров посочи още, че планира да събира растителен материал, за да се проучи дали растенията от тези височини са от категорията на лечебните.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи