Брайвик съди Норвегия, недоволен е от затворническия режим
Андерш Брайвик, който бе осъден на 21 години лишаване от свобода заради убийството на 77 души през 2011 година, излежава присъдата си в тристайна затворническа килия с място за физически упражнения и получи разрешение да следва в университета в Осло. Въпреки това обаче той смята, че е третиран несправедливо и съди Норвегия за нарушаване на човешките му права, пише списание Quartz.
В понеделник местен съд излезе с решение, че е съгласен да изслуша показанията на Брайвик през март. Масовият убиец се жалва, че затворническият режим е строго наказание, "равнозначно на мъчение". През ноември м.г., в рамките на свой доклад, омбудсманът на скандинавската страна призна, че изолацията може да прерасне в „нехуманно отношение“.
През 2012 година, по време на съдебния процес, Брайвик не показа никакво разкаяние за постъпките си и получи най-суровата присъда, която норвежките закони позволяват. Тя обаче може да бъде удължена, ако властите преценят, че извършителят на чудовищното масово клане продължава да представлява опасност за обществото.
В статия за Atlantic от 2012 година Макс Фишър обяснява защо Норвегия се отнася сравнително меко с престъпниците си, съгласно философията за възстановителното правосъдие:
„Приятно звучащото преживяване да си затворник в Норвегия не е признак за скандинавска мекушавост или наивитет. Удобната килия, чистата и отпускаща среда и приятните ежедневни занимания, като уроци по кулинария, целят да подготвят престъпника за едно потенциално трудно или болезнено вътрешно преобразяване. В този смисъл, лишаването от свобода е лек за социалното или психическо заболяване, което го е подтикнало към прегрешение. Изначално се приема, че престъпниците не са нарушители, които трябва да бъдат наказани, а отчаяни и смазани хора, които имат нужда от помощ.“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.