Българските бизнес ангели събраха предприемачи и инвеститори на първа среща

Българските бизнес ангели събраха предприемачи и инвеститори на първа среща

Българските бизнес ангели събраха предприемачи и инвеститори на първа среща

Една нова и различна организация ще насърчава предприемачеството у нас - Българската асоциация на бизнес ангелите (Bulgaria Angels). 

Тя обяви началото си днес, на първа среща в столичната зала Betahaus, в присъствието на инвеститори, предприемачи, мениджъри и представители на медиите.  

Специален гост на събитието беше Байбарс Алтунташ – президент на Турската асоциация на бизнес ангелите и вицепрезидент на европейската мрежа на бизнес ангелите EBAN (European Business Angel Network). Той е успешен сериен предприемач, инвеститор и автор.

Темата на срещата беше развитието на предприемаческата екосистема в България и ключовият принос на бизнес ангелите в този процес. Дискусията беше открита от президента на Bulgaria Angels Николай Мавроматис. Той представи екипа, дейността и целите на новосъздадената организация. "Нашата цел е да представляваме и обединим всички страни, свързани с инвестиционния процес и с участието на бизнес ангели", заяви Мавроматис. "Целта на Bulgaria Angels е създаването на достъпна и структурирана предприемаческа среда в България", допълни той.

Байбарс Алтунташ представи в детайли същността и характера на дейността на бизнес ангелите. Той не спести добри думи за Bulgaria Angels и лично за Николай Мавроматис, заради бързината, с която организацията е започнала професионалната си дейност и е станала член на EBAN само в рамките на няколко месеца.

Г-н Алтунташ разказа подробно за създаването и работата на европейската мрежа на бизнес ангелите. Организацията е учредена през 1999 г. с подкрепата на Европейската комисия. Оттогава досега разраства дейността си. Нейната задача е да подпомогне дейността на националните организации от този тип и да им осигури връзка с много по-широк кръг от инвеститори.

В EBAN членуват 150 организации от над 50 страни. Секторът на ангелите инвестира 7,5 млрд евро годишно и има ключова роля за развитието на стартиращите компании на Стария континент, посочи Алтунташ. Водещи страни в Европа, по отношение на добрите практики на ангелите-инвеститори, са Обединеното кралство, Ирландия, Испания и Турция. Доскоро България беше единствената държава от Югоизточна Европа без национална организация, членуваща в EBAN.

Какво може да постигне една подобна организация? Турската национална асоциация, например, чрез лобиране успява да убеди правителството на Турция да осигурява данъчни облекчения специално за тези инвестиции и да удвоява осигуреното за предприемачите финансиране от всеки официално акредитиран бизнес ангел. От това печелят всички - предприемачите получават по-голямо финансиране, бизнес ангелите носят по-малък риск, а отпуснатите от правителството публични средства автоматично се превръщат в "умни пари", които подобряват предприемаческата среда, обясни Алтунташ.

Освен това, на турската фондова борса има специален сегмент, на който се търгуват акции на "стартъп" компании. Всичко това значително облекчава двете основни пречки пред предприемачеството в Югоизточна Европа – достъпът до финансиране и успешният exit ("изход" – продажба на развития предприемачески бизнес).

Алтунташ сравнява връзката между предприемач и бизнес ангел с тази между членовете на семейството - решаващи са доверието и пълната прозрачност. "Важно е да се разбере, че бизнес ангелът не помага само с пари, а с контакти, управленски умения и личен опит в създаването на успешни бизнеси "от нулата", обясни той.

Мавроматис подчерта, че целта на Българската асоциация на бизнес ангелите е да лобира за промяна на законодателството за осигуряване на по-добра среда за българското предприемачество, с използване на най-добрите световни практики в тази област.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ