Граждански организации поискаха мораториум върху строителството в градските паркове и градини

Граждански организации поискаха мораториум върху строителството в градските паркове и градини

Спешен мораториум върху строителството в градските паркове и градини поискаха организации от няколко града на обща пресконференция в Пресклуба на БТА днес.

Любомир Костадинов от Коалиция „За да остане природа“, Славена Панайотова от сдружение „Варна диша“, Първан Симеонов от „Запазете Бедечка“, Лилия Тамамджиева от сдружение “Граждански контрол – защита на животните” и Лилия Костова от гражданските граждански групи, ангажирани с градска среда в София обявиха създаването на първата по рода си обща инициатива на групи за опазване на зелените площи в София, Варна, Пловдив, Стара Загора и др. за изработването и налагането на незабавни промени в Закона за устройството на територията (ЗУТ).

Повод за обединението станаха строителните намерения в Морската градина във Варна, парк „Бедечка“ в Стара Загора, зелените площи на Бунарджика и новия гребен канал на Пловдив, Борисовата градина в София, както и много други подобни казуси из цялата страна. Докато бъдат внесени и гласувани предложените законодателни промени, природозащитните ще се борят за налагането на Мораториум като спешна спасителна мярка за зелените площи в градовете на България.

Сред предлаганите от тях промени в ЗУТ са изработване на законова дефиниция за „зелена площ”. В момента голяма част от зелените площи и междублоковите пространства в страната всъщност се възприемат като „празно място”, което чака застрояване и това налага тяхната спешна защита, коментираха инициаторите.

Борбата на гражданските групи е в защита на природата в града, за гарантирана публичност и прозрачност на процедурите, засягащи зелените площи и тяхното широко обсъждане, както и за гарантиран достъп до правосъдие за всички граждани и граждански организации - обжалване на устройствени планове – прилагане на Орхуската конвенция, на разрешения за строеж и др. Тези промени ще решат и някои от най-неотложните проблеми, свързани със застрояването на Черноморието ни, припомнят от организаторите на инициативата.

Нужни са конкретни, валидни за цялата страна правила, коитода изискват мнението на местните общности да се проучва и взема предвид. Така декларациите за активен и постоянен диалог с гражданите биха престанали да бъдат „кухи фрази", коментираха участниците в пресконференцията.

Пакетът поправки в Закона за устройство на територията предстои да бъде финализиран в най-кратък срок и да бъде представен на поредица от срещи с народни представители и широката общественост в различните градове.

Междувременно в Морската градина във Варна тази година строежите продължават, а в старозагорския парк „Бедечка“ вече започна и заравняването на терени. Затова гражданските групи и Коалиция „За да остане природа в България“ обявиха, че ще бъдат предприети протестни действия в София и в цялата страна в подкрепа на исканите промени и за предотвратяване на застрояването на двете емблематични места във Варна и Стара Загора.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ