За и против регламентиране на къмпингуването
Комисия от експерти от Изпълнителна агенция по горите, РИОСВ - Бургас и полицейски служители започнаха масови проверки на къмпингите по Южното Черноморие. Това съощава БНР.
Общественото мнение се раздвои по темата. Според едни, къмпингуване трябва да има само на предназначените за целта терени. За други, това е единствената алтернатива да се избяга от бетонната сянка на курортите.
"Вместо проверка на незаконното строителство, институциите правят проверка на къмпингуването!", коментира Коалиция "За да остане природа в България".
Фактът, че проверката на т.нар. "нерегламентирани къмпинги" е установила, че там е пълно с хора и има интерес към този вид туризъм у нас, показва, че по-скоро къмпингуването трябва да намери мястото си в българския туризъм, каза Йорданка Динева от коалицията в интервю за "Хоризонт до обед".
Темата коментира и Стефко Пъргавелов, председател на Асоциацията за къмпинг и караванинг. Според него страната ни изостава в развитието на къмпингуването с 40-50 години. "В момента 20% от туристическия оборот се формира от къмпингуването, т.е. той е регламентиран и регулиран по всякакъв начин. Формулирани са задълженията на общините. Но когато възниква въпросът, че оставят смет, възниква въпросът, а има ли къде да го оставят, защото там се знае, че има къмпингуване. Съответната община е участник в това диво къмпингуване. В регулирането на този процес участват хора, които не са спали и една нощ на къмпинг", смята той.
Според Пъргавелов има двоен стандарт при проверките - проверяват се къмпингуващите, а се толерира незаконното строителство. Той каза още, че не е изяснено докрай и какво точно се има предвид под къмпинг в България. И липсва воля за регламентиране на къмпингите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.