Започнаха конкурсите за директори на държавните училища

Започнаха конкурсите за директори на държавните училища

Започнаха конкурсите за директори на държавните училища

От днес започнаха конкурсите за директори на държавните и общински училища в България. Тази и следващата седмица те ще бъдат провеждани от Министерството на образованието, посочи зам.-образователният министър Диян Стаматов пред bTV. Директорите в пенсионна възраст се освобождават. 

„Всички хора, които в момента са пенсионирани, не са преждевременно пенсионирани. Навършили са своята пенсионна възраст. Те го приемат по този начин, но това не означава, че трябва да достигнат 70 години и нагоре, защото имаме случаи на директори, които са на тази възраст”, каза той. „На тяхно място трябва да дойдат нови хора с нов начин на мислене, с нова политика на управление на образованието, което е много важно, за да настане промяна в самата образователна система”, подчерта Стаматов.

На конкурсите ще се явят около 500 директори за около 150 позиции, а самият конкурс се състои от тест и събеседване.

„Изключително сериозен ангажимент на министерството е да направи много прозрачен и в същото време важен по Kодекса на труда начин за провеждане на конкурса”, обясни зам.-министърът. 

Първият етап на конкурса за директори на държавни и общински училища се провежда днес, съобщиха от пресцентъра на Министерство. За първи път конкурсът се провежда едновременно в цялата страна. Кандидатите се явяват на теста в четири областни центрове – в Плевен – 75 кандидати, Шумен – 87, София-град – 189 и в Хасково – 102.

Общо до тест са допуснати 453 кандидати. Те ще се състезават за директори на 109 общински и 37 държавни училища. В София изпитът се провежда в 272 аудитория на СУ „Св. Климент Охридски“, където се явяват кандидатите от София-град, София-област, област Перник и област Благоевград. За София-град на тест се явяват 119 кандидати за директори на 24 общински и на 9 държавни училища.

Прави впечатление, че за няколко училища в Ловешка, Варненска, Пазарджишка, Пловдивска и Кърджалийска област няма кандидати.

Писменият изпит включва решаване на тест от 50 затворени въпроса с един възможен верен отговор, който носи 1 точка. Максималното време за работа върху въпросите е 70 минути. Кандидатите попълват бланките анонимно, както при държавните зрелостни изпити. Минималният резултат, при който тестът се счита за издържан, е 25 точки. С кандидатите, изкарали най-малко 25 точки, комисия провежда интервю за оценка на управленската, професионалната и комуникативната компетентности на кандидата, неговата ориентация към резултати, и дава своята оценка по 5-степенна скала.

Окончателният резултат от интервюто се формира като сбор от оценките на членовете на комисията. Крайният резултат за всеки кандидат е сбор от резултатите, получени от теста и интервюто. При равен резултат комисията класира на по-горно място кандидатът, който притежава по-висока квалификация. Резултатът от теста е валиден за всички желания на кандидата, тъй като има кандидати, заявили желание да се състезават за повече от едно място.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ