Земята се пренаселва
Очаква се световното население да достигне 8,5 млрд. души до 2030 г. и 9,7 млрд. души до 2050 г., а до края на века на планетата се очаква да има 11,2 млрд. души, прогнозира нов доклад на ООН, цитиран от „Асошейтед прес” и Guardian.
За 10 години средният световен прираст е намалял от 1,24% до 1,18%, или до около 83 милиона души годишно. След апогея си през 60-те той отбелязва постоянен спад заради по-ниската раждаемост. И все пак тази тенденция ще компенсират държавите с по-големи населения или по-висока раждаемост, посочват от ООН.
Според проучването, до средата на века 9 страни ще имат 50%-ов дял в световния прираст – Индия, Нигерия, Пакистан, Демократична република Конго, Етиопия, Танзания, САЩ, Индонезия и Уганда, – а броят на държавите с население от над 300 милиона ще се удвои до 6 – Китай, Индия, Индонезия, Нигерия, Пакистан и САЩ
Според доклада населението на Индия ще надхвърли това на Китай около 2022 г. Прогнозите за числеността на световното население играят важна роля при усилията на международната общност да забави опасността от глобалното затопляне и същевременно преследва амбициозната цел да премахне бедността и глада.
В момента световното население е 7,3 милиарда души, като Китай и Индия имат по над един милиард жители.
Според доклада около 2050 г. Нигерия ще задмине САЩ и ще стане трета в света по брой на населението след Индия и Китай. Африка има най-високия прираст на население в света.
От всички по-развити региони, единствено в Европа се очаква траен спад в населението – с 92 милиона по-малко през 2100. Заради застаряването, докладът прогнозира, че до средата на века 34% от популацията на континента ще бъде на възраст над 60 години (значителен скок от сегашните 24%).
Авторите на проучването не изключват възможността нивото на раждаемостта да се промени в следващите десетилетия. Ако то тръгне нагоре, има вероятност през 2100 световното население да се е увеличи до 16,6 милиарда, което е с 5 повече от предвидените.
Докладът на ООН осъвременява предишни оценки на числеността на населението с нови данни от националните преброявания през 2010 г. и актуални здравни и демографски проучвания.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.