Инспекцията по труда започва мащабна кампания срещу трудовите злополуки
Главна инспекция по труда (ГИТ) започва от днес кампания за предотвратяване на трудовите злополуки в резултат на подхлъзване и спъване.
Около 800 предприятия в цялата страна ще бъдат проверени от инспекторите по труда в рамките на информационна и инспекционна кампания за предотвратяване на злополуките на работното място в резултат на подхлъзване, спъване и падане на едно ниво.
Проверките стартират в секторите „Производство на храни” и „Хуманно здравеопазване”. В тях, заради наличието на „мокри” процеси и необходимостта от често хигиенизиране, има висок риск от подхлъзване върху влажни настилки. Резултатите ще бъдат отчетени в началото на 2015 г. Предстои планирането на проверки и в други рискови сектори, съобщават от ГИТ.
Специално за кампанията са обучени по двама инспектори от регионална дирекция, които ще бъдат водещи при проверките. Разработени са инструкция и въпросници, които да насочват проверяващите какви точно нередности да търсят, кои нормативни актове са нарушени и как да бъдат отстранени нарушенията.
При посещенията в предприятията инспекторите по труда ще информират работодателите и служителите за рисковете на работното място, които могат да доведат до падане след подхлъзване и спъване, както и как да ги минимизират. За целта ще се разпространяват обучителни видеоклипове, изготвени от Европейската агенция за безопасност и здраве при работа. В тях чрез анимация се илюстрират най-честите опасни ситуации, които могат да предизвикат падане на работното място, и последиците от тях. За отстраняване на нередности ще се дават предписания, чрез които работодателите също ще получат точни указания как да подобрят условията в предприятията си. Инспекторите по труда ще следят с последващи проверки дали нередностите са отстранени.
И в България, и в световен мащаб, инцидентите след подхлъзване или спъване с падане на нивото, на което се намира работещият, са най-честата причина за трудовия травматизъм. През 2013 г. поради тези причини у нас са станали 503 от 2277 трудови злополуки на работното място, или 22% от всички. Това показват оперативните данни на НОИ за трудовия травматизъм през м.г., предоставени за ГИТ. Делът им варира през годините между 22% и 24%. За сравнение заради втората по честота причина за инцидентите на работното място – загубата на контрол върху превозни или подемно-транспортни средства, през 2013 г. са станали 216 злополуки.
Високият дял на трудовия травматизъм след подхлъзване и спъване може да се обясни с факта, че опасностите, които го предизвикват, са във всички сектори на икономиката – от тежката промишленост до работата в офиса. Причина за загуба на равновесие могат да бъдат промяната в нивото на подовете, хлъзгавите повърхности и пешеходни пътеки, пътища и алеи, стълбищата с нестабилни парапети или с липсващи такива, всякакви препятствия по пътя на движение на персонала – предмети, необезопасени кабели, и т.н.
Статистиката показва, че 95% от паданията водят до счупени кости. Често те причиняват и мозъчно сътресение. В 35% от случаите периодът на нетрудоспособност след падане е минимум месец. Дори и леки травми като навяхване например, могат да доведат на по-късен етап до хронични проблеми заради промените в начина на придвижване и седене, а оттам и на пренатоварването на различни групи кости и мускули.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.