Как мобилните технологии променят здравеопазването
Какви са най-търсените мобилни приложения, свързани със здравето? Тези, които са предназначени за крайния потребител, се разделят най-общо в четири основни сегмента: свързани със спортни занимания, особено фитнес - 36%, за здравословен начин на живот -17%, здравословно хранене - 12% и специализирани (свързани с прием на лекарства, доставчици на здравни услуги, специфични заболявания) (по данни на IMS Health). Данните бяха представени на конференцията Digital Health & Wellness Summit, която се проведе в края на февруари като част от Световния мобилен конгрес 2016 в Барселона. Тя събра експерти, работещи в сферата на мобилното и свързаното здравеопазване, които споделиха своите очаквания за бъдещето. Около 400 участници от 40 държави имаха възможност да дискутират с представители на компании като Orange, Qualcomm Life, Telefónica, Samsung, Roche Diabetes Care Spain и Adidas, прехода към по-персонализиран модел на здравни грижи.
Пътят на здравеопазването вече минава през мобилните технологии, които го правят по-достъпно и съобразено с потребителите, сочи един от основните изводи на форума. Част от новите теми са дизайна на дигитални решения за здраве, управление на промените в поведението и идентифициране на нови таланти, нужни за сектора, за да се премине от експерименти към един по-зрял и работещ сектор на дигитално здравеопазване.
„Дигитализацията е единствения път за развитие на модерната система за здравеопазване и фантастична възможност за създаване на растеж и работни места.", отбеляза Брайън О’Конър, председател на ECHAlliance.
Според PWC, само за две години процента на хората, които използват здравни мобилни приложения се е удвоил, като голяма част от тях са готови да използват и специализирани апликации, насочени към връзка с лекуващ лекар/здравно заведение и проследяване на здравословно състояние, в повечето случаи хорнично. Все повече здравни заведения разработват собствени мобилни приложения, които дават възможност за проследяване на здравни показатели на техните пациенти и непрекъсната връзка с тях. Това значително променя ролите и отношенията между пациента и медицинските специалисти и здравните заведения към партньортво и проактивност.
В системи на здравеопазване, в които ползващите здравни услуги са все повече, какъвто е случая в повечето страни в ЕС, намаляването на цената на здравните услуги чрез ползването на подобни специализирани мобилни приложения е от съществено значение за цялото общество. Най-близко до подобен по-специализиран подход е разработваното в момента мобилно приложение, което предоставя връзка на пациента с избран от него лекар. То обаче е повече в сферата на посредническите услуги, отколкото на директна връзка със системата ни на здравеопазване.
Най-търсени в посока здраве са приложенията, които дават на потребителя проактивна роля, без значение дали са свързани със спорт или със здравословен начин на живот. Когато информацията е поднесена по интересен начин, приложението определено печели потребители. Подобно българско безплатно мобилно приложение е "Здрави", което за първите 6 месеца направи 10 000 сваляния, а в момента са повече от 24 000.
Очакванията в световен мащаб са за разрастване на пазара на мобилни приложения, свързани със здравето и здравните услуги, като за 2015 г. потребителите са имали възможност да избират сред 165 000. Благодарение на интернет и мобилните устстройства, вече се говори за телемедицина, изграждане на виртуални центрове за здравни грижи и дори за „здраве на върха на пръстите”. Дигиталното здравеопазване е реалност, а, трансформацията на здравеопазването чрез ориентиране към потребителя и персонализирано здраве е бъдещето на здравните системи.
Дигиталните данни в тази сфера се очаква да нараснат от 153 Exa-bytes през 2013 до 2.314 Exa-bytes през 2023, според IDC/EMC Digital Universe Study 2014. Само в САЩ, big data, свързани със здравето, могат да генерират $100 млрд. годишен доход. Откриването на правилното лечение в правилния момент за конкретен човек е голямото предизвикателство пред използването на big data. В основата на тази тенденция е интеграцията на данни и анализи. Това може да промени управлението на ресурсите от сегашния модел, който е базиран на заплащане за заболяване и лечение към модел, който се фокусира върху здравето и профилактика на усложненията от заболяването. Този подход ще намали наполовина разходите на системата за здравеопазване. Дигиталните инструменти за здраве са от съществено значение, за да се индивидуализират лечението и да се овластят пациентите относно управлението на заболяването си, според Ларс Калфкаус, Roche Diabetes Care Испания.
Както и в много други индустрии, така и в здравеопазването, потребителите са силата на промяната. "85% от европейците се обръщат към интернет за здравна информация и 1 от 3 потребители в ЕС са изтеглили поне 1 здравно приложение", според Фернандес-Миранда, Telefónica. "Здравето на потребителите не е тенденция, това е цунами и консумеризацията и Интернет на нещата (IoT) са това, което променя играта в здравеопазването".
Неговата дигитална трансформация има потенциала драматично да промени както продуктите и услугите, които компаниите предоставят, така и начините, по които го правят, а потребителите са все по въвлечени в управлението на собственото си здраве.
Източник: healtnynewsmedia
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.