Проучване иска поправителни изпити и повтаряне за учениците от 1. до 4. клас

Проучване иска поправителни изпити и повтаряне за учениците от 1. до 4. клас

Проучване иска поправителни изпити и повтаряне за учениците от 1. до 4. клас

Учениците от първи до четвърти клас, които не са постигнали необходимите компетентности от учебната програма, трябва да полагат поправителни изпити и да повтарят класа, ако се наложи. Това посочват 68,8% от участвалите в допитване по основните въпроси за новия Закон за училищното образование, организирано от Министерството на образованието и науката, предаде БТА.

Данните бяха представени днес от образователния министър Анелия Клисарова.

Едва 31,2% от запитаните са на обратното мнение. В проучването са взели участие общо 8724 души, като учителите и възпиталите са 43,5%, родителите - 10,2 на сто, студентите са 13%, а пенсионерите - 1,1%.

Министър Клисарова обясни, че 80 на сто от учителите, попълнили анкетата, заявяват, че класът трябва да се повтаря. От своя страна, родителите до 29-годишна възраст смятат, че няма нужда малките ученици да повтарят, но 61% от родителите в активната възраст са на мнение, че трябва да се повтарят класовете, ако това е наложително.

„Затова може би трябва да се реши в първи и във втори клас учениците да не повтарят, но в трети и в четвърти клас критериите да са по-строги, за да са вече грамотни децата в четвърти клас”, коментира Клисарова. „Според резултатите от проучването 47,3 на сто от участниците посочват, че не трябва да има национално външно оценяване в четвърти клас, като 54 на сто от учителите не го искат и това ме изненада”, обясни тя.

Министърът допълни, че един от най-сериозните въпроси в анкетата е кога да се завършва основното образование. Тя съобщи, че 39,9% от участниците в допитването искат основното образование да бъде от първи до осми клас, а други 39,4% от анкетираните смятат, че то трябва да е от първи до седми клас. 20,6 на сто са на мнение, че основното образование трябва да продължи от първи до девети клас.

„Малката разлика в мненията основното образование да завършва в седми или в осми клас означава, че този въпрос остава "отворен", но вече няма да се обсъжда вариантът то да бъде до девети клас”, заяви Анелия Клисарова.

В анкетата е включен и отворен въпрос за това какви санкции да има за учениците като крайна мярка при неизпълнение на задълженията им. 21,1 на сто от анкетираните смятат, че учениците трябва да бъдат изключвани от училището, според 16,3 на сто - да полагат обществено полезен труд, а според 13,2 на сто - да има финансова глоба за родителите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ