Смяната на сезоните влияе на някои психични разстройства
Смяната на сезоните през месеците март и април влияе на някои психични разстройства. Това коментира пред радио „Фокус” Петя Събева, председател на Сдружението на младите психолози в България - Варна.
По думите ѝ, основната причина се корени в промяната на продължителността на деня. „В последно време настъпиха и климатични колебания, които също рефлектират върху човешката психика. Към това число се присъединяват и негативни настроения, провокирани от зимната депресия, която все още е активна за това време”, допълни Събева.
Силно характерно в този сезон е и състоянието на пролетна умора. То не бива да се бърка с депресията, която е клинично състояние, поясни специалистът. „В доста от случаите пролетната умора се изразява в много лека форма на депресия, която при някои хора е явление, повтарящо се ежегодно”. В тази връзка психологът съветва при наличие на нетипични за дадени лица състояния, като тъга или напрежение, проявяващи се за по-дълъг период от 1 до 2 месеца да се потърси мнение на специалист.
„При навременни и адекватни мерки е много по-лесно да се коригира дадено неразположение и съответно да се излезе от депресивни състояния”, посочи Петя Събева. Жените са по-податливи на психични разстройства, а най-уязвимите групи, които попадат под влияние на депресията са хората, които по една или друга причина живеят сами или са на средна възраст, поясни тя.
„Често лица, живеещи в изолация, далеч от своите близки и роднини, се чувстват подтиснати и самотни. Пример за това са възрастни хора, чиито деца, внуци или хора в по-разширения семеен кръг са далеч от тях, поради икономически предпоставки”, уточни психологът.
Тя прибави към това число и хората, произлизащи от по-слабите социални прослойки и тези, които са безработни. „В световен план икономическата криза влияе на по-голямата част от човечеството и е установено, че представителите на някои професионални звена страдат често от психически разстройства, поради повишените нива на стрес, които ги атакуват ежедневно и продължително”, отбеляза специалистът.
Травматично може да подейства или един силен епизод на стрес или периодични критични ситуации, уточни Събева.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.