Съдии искат консултации с президента за новия шеф на ВКС

Съдии искат консултации с президента за новия шеф на ВКС

Съюзът на съдиите и пет неправителствени организации, които подкрепяха кандидатурата на съдия Павлина Панова за председател на Върховния касационен съд, са изпратили отворено писмо до президента Росен Плевнелиев. Те искат допълнителни консултации преди президентът да подпише указ за назначаването на Лозан Панов за шеф на ВКС, съобщава „Сега”.

В писмото се поставят въпроси за спазването на тайното гласуване при избора и дали е осигурена равнопоставеност на кандидатите, след като процедурата е спирана, а срокът за представяне на концепция удължаван, без да има такива възможности в обявените правила, дали са убедителни и прозрачни мотивите, които определят взетото решение.

„Проведеното гласуване с електронната система на Висшия съдебен съвет не осигурява тайната на вота. Съветът избра този начин за гласуване само ден след обявяване на доклада на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и проверка, в който електронната система се критикува за това, че не осигурява по адекватен начин тайната на гласуването и се подчертава, че съществуват "опасения, че на практика е възможно да се види как гласува всеки от членовете". Посочва се също, че "самата система очевидно никога не е била подложена на IT одит, който да гарантира, че от техническа гледна точка е надеждна по отношение на външна намеса", пишат юристите и правозащитниците.

Те уточняват, че оспорват правото на ВСС да извърши своя избор, но отбелязват, че е отказал да изготви и да обяви предварително качествата, които следва да притежава личността, заслужаваща доверието на кадровия орган.

„Считаме за особено тревожно, че напълно беше игнорирана съдийската подкрепа за единия кандидат, което е в рязко противоречие с основополагащите принципи, върху които се гради самоуправлението на независимата съдебна власт. Притеснително е също, че изборът приключи по прогнозирания в медиите начин, който не се основаваше на явното превъзходство на качествата на единия кандидат, а беше обвързан с политически интереси”, пише в писмото.

Авторите на писмото призовават президента да проведе публични консултации и да вземе отношение по начина на действие на Висшия съдебен съвет, преди да приеме или отхвърли предложението.

Писмото е подписано от Съюза на съдиите в България, Асоциация за европейска интеграция и права на човека, Български адвокати за правата на човека, Български институт за правни инициативи, БХК, Риск Монитор.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ