Убитите в Сан Бернардино достигнаха 14, 17 са ранени
Най-малко 14 са убитите при стрелбата в Сан Бернардино, 17 са ранени, от които 10 са в критично състояние според официалните, но неокончателни данни на полицията четири часа след нападението.
Най-малко двама тежко въоръжени, облечени с паравоенно облекло, откриха стрелба в обществен център за подкрепа на хора с увреждания вчера около 11.00 часа местно време (21.00 ч. българско).
До момента мотивите за нападението са неясни, но полицията не изключва, че става дума за планирано престъпление, както и за терористичен акт.
Убийците са избягали от мястото на стрелбата с черен джип.
Местните медии показаха по-късно подобна кола, надупчена от куршуми след полицейско преследване и престрелка. Двама заподозрени - мъж и жена, са убити, трети мъж е задържан близо до мястото, без да е ясно дали има връзка с престъплението.
В колата са намерени две пушки и два пистолета, съобщава Ройтерс.
Единият убит нападател е Сайед Фарук, 28-годишен, американски гражданин, инспектор в общинския здравен отдел. Убитата е 27-годишната Ташфийн Малик, която според някои от публикациите, е гражданка на Катар.
Фарук е бил на парти в обществения център, откъдето си е тръгнал и след това се е върнал въоръжен.
След нападението трите сгради в комплекса са били евакуирани.
В центъра работят около 600 души, които помагат на близо 20 000 хора с увреждания в района, на 50-ина километра от Лос Анжелис.
Президентът Барак Обама заяви, че тези престъпления в САЩ нямат аналог в света. „Можем да вземем мерки не да предотвратим всички стрелби, но да увеличим шанса да не се случват с такава честота“, предава думите му Си Би Ес.
Според „Вашингтон поуст“ броят на подобни масови убийства (с повече от четирима убити, включително стрелеца) са достигнали 354 от началото на годината, т.е. понякога са по повече от едно на ден.
По данни на организацията Gun Violence Archive 36 800 души са пострадали от стрелба тази година, 12 191 са загинали.
Масовото убийство в Сан Бернардино е най-тежкото след стрелбата в началното училище Санди Хук в Канектикът през декември 2012 (28 жертви, включително убиецът). Преди по-малко от седмица по подобен начин бе атакуван център за семейно планиране в Колорадо Спринг.
В САЩ от години се водят безрезултатни дебати за контрола върху продажбата на оръжие. Привържениците на ограниченията се сблъскват с ожесточеното лобиране на Националната оръжейна асоциация.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.