Учени твърдят: Започна шестото масово измиране на видове

 Учени твърдят: Започна шестото масово измиране на видове

На земята започна шестото по ред масово измиране на видове и за първи път причината не е унищожителен природен катаклизъм, а човешката дейност, съобщиха група биолози на страниците на сп. Science Advances.

При последното масово измиране на видове са изчезнали динозаврите, а предишните са довели до изчезването на 96% от всички съществували дотогава видове, напомнят те, цитирани от CNN.

Настоящото, шесто поред поставя под заплаха съществуването на човека като биологичен вид, опасяват се още учените. Те извеждат хипотезата си за вероятното начало на глобалния тренд, пресмятайки честотата на изчеване на старите видове гръбначни животни по време на предишните масови измирания на представители на флората и фауната, а също и на относително "спокойните" промеждутъци от време между тях. Начело на групата, изследвала тези процеси е знаменитият еколог Пол Ерлих от Станфордският университет в САЩ.

Според изчисленията на биолозите, в епохата, предшествала антропоцена – векът, в който се появява човекът, на всеки сто години са изчезвали по два вида млекопитаещи на всеки 10 хил. съществуващи по това време животни.

През 20. век тази цифра е нараснала цели 114 пъти. От 1900 година насам са изчезнали около 470 вида гръбначни - с други думи, само за век, съществуването си са прекратили толкова видове, колкото преди са изчезвали за около 10 хил. години, обобщават учените. Темповете на измиране на животински видове в последните две столетия стремително се приближават към скоростта, с която завинаги са преставали да съществуват представители на флората и фауната преди 66 млн. години, когато са измрели динозаврите, морските рептилии и птерозаврите.

Учените подчертават, че умишлено са използвали най-консервативните методи за оценки, за да не бъдат обвинени в спекулации. На тази база, международната група биолози твърдо застава зад тезата си, че вече е в ход шестото масово измиране на видове на земята. "Ако текущата тенденция се запази, то ще са нужни милиони години за възстановяване на изгубеното биоразнообразие и, нашият, собствен вид - човешкият, по-скоро също ще изчезне относително бързо", казва един от авторите на изследването Джрерадо Себалос от Автономния университет в Мексико.

Самият Ерлих пък смята, че все още има време човечеството да ограничи мащаба на измиране на биологични видове, но времевият прозорец стремително се затваря. Понастоящем, около 40% от видовете амфибии и около 25% от млекопитаещите са под заплаха от изчезване, посочва той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ