Швейцария, Франция, Испания се задействаха след „Панамагейт“

Швейцария, Франция, Испания се задействаха след „Панамагейт“

Властите във Франция, Швейцария и Испания предприеха действия след изтичането на огромния обем от документи за офшорни компании от панамската адвокатска кантора "Мосак Фонсека", наричано в чуждестранните медии "Панамагейт".

Френската финансова прокуратура започва предварително разследване за данъчни измама при утежняващи вината обстоятелства, предадоха Ройтерс и АФП. Разкритите практики вероятно ще засегнат френски граждани, дължащи данъци.

Министърът на финансите на Франция Мишел Сапен заяви, че френското правителство ще поиска достъп до документите, разкриващи случаи на създаване на офшорни компании с цел укриване на доходи. Сапен уверява, че нарушителите ще бъдат наказани, допълва bTV.

Френският президент Франсоа Оланд също обяви, че разкритията ще предизвикат съдебни процедури във Франция.

Регулаторът на финансовия пазар в Швейцария (FINMA) съобщи, че пуска в ход предварително разследване като реакция на разпростанената информация, обвързваща швейцарски банки, както и други, с офшорни сделки с богати и влиятелни клиенти.

В Испания прокуратурата започна разследване за пране на пари срещу "Мосак Фонсека", информира АФП. Представител на обвинението уточни, че разследването се отнася само до прането на средства, собственост на живеещи в Испания клиенти на панамската фирма.

Сред имената на испанци или на хора, живеещи в Испания, които може да са използвали услугите на "Мосак Фонсека" за избягване на данъци, се включват играчът във футболния клуб "Барселона" Лионел Меси, баща му Хорхе, режисьорът Педро Алмодовар и лелята на крал Фелипе VI – Пилар Борнонска.

Европейският съюз трябва да засили борбата със заобикалянето на данъчните закони, коментира еврокомисарят за икономическите и финансовите въпроси, данъчното облагане и митническия съюз Пиер Московиси.

Делото за Панамските документи не трябва да става фактор, който затруднява дейността ни, а точно обратното – да допринесе за ускоряването ѝ. Трябва да се действа по-мащабно и с по-бързи темпове при осигуряването на прозрачността на (финансово-данъчните) операции, подчерта Московиси.

Еврокомисарят увери, че ще положи всички усилия европейската директива за борба с отклоняването от данъчни задължения да бъде единодушно одобрена от страните членки на ЕС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ