Байдън губи преднината си пред Тръмп, сочат нови проучвания
Нови проучвания на общественото мнение за президентските избори през 2024 г. показват обща тенденция: републиканският лидер Доналд Тръмп води пред действащия президент Джо Байдън на прага на хипотетичен двубой през ноември.
В четири отделни проучвания, публикувани през уикенда от The New York Times/Siena College*, Fox News*, The Wall Street Journal* и CBS News/YouGov*, преднината на Тръмп варира от два до пет пункта сред регистрираните избиратели, съобщава CNBC.
Проучванията на Fox News и Wall Street Journal показаха, че Тръмп има преднина от два пункта пред Байдън, съответно 49:47 и 47:45, като резултатите все пак са в рамките на 2,5% статистическа грешка.
В анкетата на CBS News/YouGov Тръмп води с четири пункта, 52-48, което е извън 2,8-процентната грешка на проучването.
Проучването на Times/Siena показа малко по-голяма преднина за Тръмп от пет пункта, 48-43, също извън границата на грешката на проучването от 3,5 %.
Взети заедно, те очертават картина на изключително напрегната надпревара, в която обаче предимството на Тръмп се засилва.
В допълнение към хипотетичната преднина в двубоя, проучванията показват и по-дълбока промяна във възприятията на гласоподавателите за двамата кандидати, които през последните пет години водят кампания един срещу друг: те сочат, че Байдън може би губи дългогодишната си преднина пред Тръмп по отношение на симпатиите.
И в четирите проучвания Тръмп има по-висок рейтинг на одобрение от Байдън сред респондентите, въпреки че някои от тях са в рамките на статистическата грешка.
Точно обратното беше по време на изборния цикъл през 2020 г. - надпревара, в която Байдън се кандидатира като кандидат, който обеща да обедини страната, жестоко разделена след четири години управление на Тръмп.
През октомври 2020 г. социологическо проучване на Times/Siena установи, че 52% от анкетираните са имали положително мнение за Байдън, докато само 43% са гледали положително на тогавашния президент Тръмп.
Миналия месец обаче картината се промени. Само 38 % от анкетираните от Times/Siena са имали положително мнение за Байдън срещу 44 % за Тръмп. Подобно разделение е отразено и в проучванията на Fox News и Wall Street Journal.
Социологическите проучвания все пак представят моментна снимка и не са непременно прогноза за бъдещи резултати.
Икономиката
Популярността на Байдън намалява дори на фона на това, че гласоподавателите изразяват по-голям оптимизъм по отношение на икономиката - въпрос, който до момента е основна тема в кампанията за преизбиране на президента.
В проучването на "Уолстрийт джърнъл" Байдън получава най-добрата оценка по тази тема - 40% от избирателите одобряват неговото управление на икономиката. Това е с четири пункта повече в сравнение със същия въпрос през декември.
Проучването на CBS News/YouGov обаче показва, че избирателите си спомнят за икономиката на Тръмп през розови очила.
В отговор на въпроса "добро/лошо" за това каква е била американската икономика при Тръмп, 65% от анкетираните са отговорили, че е била "добра". Запитани как се справя властта в момента с управлението на икономиката днес, само 38% дават положителен отговор.
На въпрос, измерващ възприятията за инфлацията, гласоподавателите са попитани дали смятат, че цените ще се повишат или понижат при различните политики на Тръмп и Байдън. Тук 55% отговарят, че политиката на Байдън ще доведе до повишаване на цените, докато за Тръмп само 34% смятат същото.
Тръмп заяви, че обмисля възможността да наложи 60% или по-високо мито върху китайските стоки и универсално 10% мито върху целия внос от САЩ, ако бъде избран за президент, което според икономисти и анализатори вероятно ще доведе до повишаване на цените на много потребителски стоки, припомня CNBC.
Байдън се бори със зъби и нокти, за да убеди избирателите, че възстановяването на икономиката след Ковида е резултат от неговата икономическа програма, която сътрудниците му нарекоха " Байдъномика". Но гласоподавателите, които все още усещат инфлационния натиск върху бюджетите си, явно на този етап не могат да отдадат дължимото на Байдън за обективно силната икономика, дори и да стават все по-оптимистични за нейната траектория.
***
* Проучването на Fox News е проведено сред 1262 регистрирани гласоподаватели между 25 и 28 февруари, като грешката е +/-2,5%.
* Проучването на Wall Street Journal обхвана 1745 регистрирани гласоподаватели между 21 и 28 февруари, с допустима грешка от +/-2,5%.
* Проучването на CBS News/YouGov обхвана 2159 американци между 28 февруари и 1 март, с допустима грешка от +/-2,8 %.
* Проучването на New York Times/Siena College обхвана 980 регистрирани гласоподаватели в периода 25-28 февруари, с допустима грешка от +/-3,5%.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.