Байдън и Нетаняху са на курс към сблъсък след приемането на резолюция на ООН за прекратяване на огъня в Газа

Байдън и Нетаняху са на курс към сблъсък след приемането на резолюция на ООН за прекратяване на огъня в Газа

Отношенията между президента на САЩ Джо Байдън и министър-председателя на Израел Бенямин Нетаняху достигнаха ново дъно, след като САЩ позволиха приемането на резолюция на ООН за прекратяване на огъня в Газа, предаде Ройтерс.

В отговор Нетаняху внезапно отмени посещението във Вашингтон тази седмица на високопоставена делегация, която трябваше да обсъди готвената израелска офанзива в южния град Рафах в Газа. САЩ не наложиха вето на предложението на Съвета за сигурност на ООН, призоваващо за незабавно прекратяване на огъня между Израел и „Хамас“ и освобождаването на всички задържани заложници от палестинските бойци.

Отмяната на тази среща поставя основна нова пречка пред усилията на САЩ, насочени към облекчаване на от хуманитарна катастрофа в Газа, включително разубеждаването на Нетаняху от сухопътна инвазия в Рафах - последното сравнително безопасно убежище за палестинските цивилни.

Заплахата от подобна офанзива увеличи напрежението между дългогодишните съюзници и повдигна въпроси дали САЩ може да ограничат военната помощ, ако Нетаняху се противопостави на Байдън и все пак продължи напред с офанзивата.

„Това показва, че доверието между администрацията на Байдън и Нетаняху може да се разпадне“, каза Арън Дейвид Милър, бивш преговарящ в Близкия изток за администрациите на Републиканската и Демократическата партия. „Ако кризата не се управлява внимателно, тя само ще продължи да се влошава.“

Решението на Байдън САЩ да се въздържат от гласуване в ООН, идващо след месеци на придържане към дългогодишната политика на Вашингтон за защита на Израел в световната организация, изглежда отразява нарастващото разочарование на САЩ от израелския лидер.

Президентът, който се кандидатира за преизбиране през ноември, е изправен пред натиск не само от съюзниците на Америка, но и от нарастващ брой колеги демократ, да овладее израелския военен отговор на смъртоносната трансгранична атака на „Хамас“. от 7 октомври, която според Израел е убила 1200 души .

Нетаняху се сблъсква със собствените си вътрешни предизвикателства, не на последно място с исканията на крайнодесните си членове на коалицията за твърда линия срещу палестинците. Той също така трябва да убеди семействата на заложниците, че прави всичко за тяхното освобождаване, докато е изправен пред чести протести, призоваващи за оставката му.

Докато кабинетът на Нетаняху обяви отмяната на посещението, той каза, че неуспехът на САЩ да наложат вето на резолюцията е „явно отстъпление“ от предишната им позиция и ще навреди на военните усилия на Израел.

Американски служители казаха, че администрацията на Байдън е объркана от решението на Израел и го смята за прекомерна реакция, настоявайки, че не е имало промяна в политиката.

Вашингтон почти избягваше думата „прекратяване на огъня“ по-рано в продължаващата близо шест месеца война в ивицата Газа и беше използвал правото си на вето в ООН, за да защити Израел, докато действа срещу „Хамас“.

Но тъй като гладът става все по-сериозен проблем в Газа и на фона на нарастващия глобален натиск за примирие във войната, която според палестинските здравни власти е убила около 32 000 палестинци, САЩ се въздържаха да гласуват по призива за прекратяване на огъня за свещения за мюсюлманите месец Рамадан, който приключва след две седмици.

Предизвикателството сега за Байдън и Нетаняху е да предотвратят ескалация в различията си, която да излезе извън контрол, казват анализатори.

Джон Алтерман, директор на програмата за Близкия изток в мозъчния тръст Център за стратегически и международни изследвания (CSIS) във Вашингтон, каза, че няма причина това да бъде „смъртоносен удар“ за отношенията. „Така че не мисля, че вратата е затворена“, каза той.

Сигнализирайки, че двете правителства остават в тясна комуникация, израелският министър на отбраната Йоав Галант, на посещение отделно от това, което делегацията на Нетаняху отмени по-рано, проведе срещи на високо ниво във Вашингтон в понеделник.

Но въздържанието на САЩ допринася за задълбочаващия се разрив между Байдън и Нетаняху, които се познават от години, но са имали обтегнати отношения дори в най-добрите времена.

По-рано този месец Байдън каза в интервю за MSNBC, че нахлуването в Рафах би било „червена линия“, въпреки че добави, че защитата на Израел е „критична“ и че няма начин „да спра доставките на всички оръжия, така че да нямат Железния купол (система за противоракетна отбрана), който да ги защити."

Нетаняху отхвърли критиките на Байдън и обеща да продължи напред в Рафах, последната част от ивицата Газа, където израелските сили не са извършили сухопътна офанзива, въпреки че американски служители казват, че няма признаци за предстояща операция.

Сенаторът демократ Шелдън Уайтхаус каза пред Ройтерс, че изглежда Нетаняху работи с републиканците, за да „въоръжи отношенията между САЩ и Израел в полза на дясното крило“.

Кандидатурата на Байдън за преизбиране през 2024 г. ограничава възможностите му: той трябва да избегне даването на предимство на републиканците сред произраелските избиратели, като същевременно спре ерозията на подкрепата от прогресивните демократи, ужасени от силната му подкрепа за Израел.

Нетаняху, който е наясно, че социологическите проучвания показват, че ще понесе тежка загуба, ако има избори сега, знае, че има широка подкрепа за продължаване на войната в Газа сред израелското население, все още дълбоко травматизирано от нападението на 7 октомври.

Така че той изглежда готов да рискува да подложи на изпитание толерантността на Вашингтон.

Всички членове на извънредното правителство на единството на Нетаняху подкрепят продължаването на войната, докато „Хамас“ не бъде унищожен и заложниците не бъдат върнати, и няма признаци на желание да се отговори на призивите на САЩ за умереност, въпреки нарастващия риск от международна изолация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ