Байдън и Си ще се срещнат в понеделник

Байдън и Си ще се срещнат в понеделник

Президентът Джо Байдън ще се срещне лице в лице с китайския си колега Си Дзинпин следващата седмица, предаде Си Ен Би Си. Това ще бъде първата среща между лидерите на двете най-големи икономики в света, откакто Байдън встъпи в длъжност преди две години.

„Очакваме тази среща да бъде задълбочен и съдържателен разговор между лидерите, насочен към по-добро разбиране на приоритетите и намеренията на другия“, каза пред репортери високопоставен служител на администрацията на Байдън.

Срещата между двамата лидери ще се проведе в понеделник преди срещата на върха на Г-20 в Бали, Индонезия.

Според служителя Байдън ще изрази загриженост относно „вредните икономически практики“, китайската дейност, която „застрашава мира и стабилността в Тайванския проток, както и „дългогодишни опасения на САЩ относно нарушенията на правата на човека в Китай“.

Байдън каза пред репортери в Белия дом в сряда, че иска да се справи с нарастващото напрежение между Вашингтон и Пекин.

„Това, което искам да направя с него, когато разговаряме, е да изложим какви са нашите червени линии и да разбера какво според него е ключово за национални интереси на Китай, защото знам какво е ключово за интересите на Съединените щати“, каза Байдън. „Така ще определим дали има конфликт между тези интереси“, добави той.

Двамата лидери са разговаряли пет пъти по време на президентството на Байдън и преди това са обсъдили среща лице в лице по време на двучасов разговор в края на юли.

От началото на пандемията Си ограничи значително пътуванията си извън страната, като първата му визита дойде едва миналия месец, когато той посети до Казахстан и Узбекистан. Високопоставеният служител на администрацията на Байдън отказа да разясни какви са ковид мерките  срещата, добавяйки, че здравните протоколи все още се разработват от предварителни екипи.

Призивът за среща през юли дойде, когато Байдън си навлече гнева на Пекин, като намекна, че САЩ ще защитят Тайван, ако островът бъде нападнат от Китай. По време на дискусията Си каза на Байдън да не „играе с огъня“ по отношение на Тайван. Белият дом многократно е заявявал, че забележките на президента не представляват промяна във външната политика на САЩ.

По това време Пекин също обвини председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси, че допълнително обтяга двустранните отношения с пътуване до Тайван, който Китай смята за своята територия. Пелоси беше най-високопоставеният представител на САЩ, посетил острова от 25 години.

Като отмъщение за посещението на Пелоси, Пекин наложи санкции срещу нея и започна военни учения с бойни около острова. Служители на отбраната на Тайван нарекоха ученията „силно провокативни“.

Напрежението между Пекин и Вашингтон, двете най-големи икономики в света, вече беше нараснало до нови висоти при управлението на Доналд Тръмп.

Бившият президент отправи множество обвинения срещу Китай, включително кражба на интелектуална собственост, нелоялни търговски практики и дори за пандемията от коронавирус.

По-рано Байдън каза, че ще работи в по-тясно сътрудничество със съюзниците на САЩ, за да се противопостави на икономическите злоупотреби от Китай. Той също така описа Пекин като „най-сериозния конкурент на Америка“.

Очаква се също така Байдън да изрази загриженост относно отношенията на Си с руския президент Владимир Путин.

„Мисля, че президентът Байдън ще бъде честен и директен с президента Си за това как виждаме ситуацията в Украйна с агресивната война на Русия“, каза служителят на Белия дом.

„Това е тема, за която двамата са говорили няколко пъти преди. Те говориха за това подробно през март в техния видео разговор и след това отново говориха за това през юли, така че това е част от продължаващ разговор между тях двамата“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ