Днес Сърбия гласува на предсрочни парламентарни избори
В неделя сърбите ще гласуват на предсрочни избори, които се разглеждат като опит на президента Александър Вучич и неговата популистка Сръбска прогресивна партия (СНС) да си осигурят още един четиригодишен мандат, след като две масови стрелби по-рано тази година накърниха популярността им, предава Ройтерс.
Общо 18 партии и съюзи се борят за подкрепата на 6,5-милионния електорат за 250 места в парламента. Прагът за влизане в парламента е 3% от гласовете. Избирателните секции ще бъдат отворени в 7 ч. сутринта (6 ч. по Гринуич) и ще приключат в 20 ч. вечерта (19 ч. по Гринуич).
Две масови стрелби през май, довели до смъртта на 18 души, включително девет ученици от начално училище, предизвикаха улични протести, които разклатиха десетилетната власт на Вучич и СНС в тази западнобалканска република. Несъгласието се изостри от нарастващата инфлация, която през ноември достигна 8 %.
Опозиционните партии и правозащитните организации също обвиняват Вучич и СНС в подкупване на избиратели, потискане на медийните свободи, насилие срещу опоненти, корупция и връзки с организираната престъпност. Вучич и неговите съюзници отричат тези обвинения.
Парламентарните избори на 17 декември, които са петите от 2012 г. насам, съвпадат с местния вот, който се провежда в повечето общини, столицата Белград и северната провинция Войводина.
Според неотдавнашно предизборно проучване на общественото мнение, проведено от уебсайта Nova Srpska Politicka Misao, СНС е начело с 39,8 % от гласовете, следвана от лявоцентристкия алианс "Сърбия срещу насилието" с 25,6 % и Социалистическата партия (СПС) на отиващия си външен министър Ивица Дачич, дългогодишен коалиционен партньор на СНС, с 8,9 %.
"Силно представяне на СНС на изборите би засилило приемствеността в политиката", заяви Teneo Intelligence в бележка от четвъртък.
"То може да даде повече политическо пространство за осъществяване на непопулярни компромиси по въпроси като добива на литий или преговорите с Косово, особено при положение, че до 2027 г. не са насрочени избори на национално ниво."
Сърбия, която е кандидат за членство в Европейския съюз, първо трябва да нормализира отношенията си с Косово - бивша провинция с преобладаващо албанско население, която обяви независимост през 2008 г. след партизанско въстание в края на 90-те години. Преговорите между Белград и Прищина, водени с посредничеството на ЕС, са в застой, а напрежението остава високо.
Сърбия трябва също така да изкорени корупцията и организираната престъпност, да либерализира икономиката и да приведе външната си политика в съответствие с тази на ЕС, включително да въведе санкции срещу Русия - традиционен съюзник на Белград - заради инвазията й в Украйна.
Първите неофициални резултати от социологическите проучвания, базирани на преброяването на гласовете в национална извадка от избирателни секции, се очакват след 21:00 ч. (2000 GMT). Екзитполовете са забранени от закона. Очаква се държавната избирателна комисия да обяви пълните резултати в следващите дни.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.