Два подводни кабела в Балтийско море са прекъснати, Германия и Финландия се опасяват от саботаж

 Два подводни кабела в Балтийско море са прекъснати, Германия и Финландия се опасяват от саботаж

Два подводни фиброоптични комуникационни кабела в Балтийско море, включително свързващ Финландия и Германия, бяха прекъснати, което породи и в двете страни подозрения за саботажи, предаде Ройтерс.

Епизодът припомня други инциденти в същия воден път, които властите са разследвали като потенциално злонамерени, включително повреда на газопровод и подводни кабели миналата година и експлозиите през 2022 г. на газопроводите в "Северен поток" в Северно море.

1200-километровият кабел, свързващ Хелзинки с германското пристанище Рощок, спря да работи в понеделник, съобщи финландската държавна компания за киберсигурност и телекомуникации Cinia.

218-километрова интернет връзка между Литва и шведския остров Готланд излезе от експлоатация около 08:00 GMT в неделя, според литовската Telia Lietuva, част от шведската Telia Company.

Финландия и Германия заявиха в съвместно изявление, че са „дълбоко загрижени за прекъснатия подводен кабел“ и разследваха „инцидент (който) незабавно поражда съмнения за умишлени щети“.

Сигурността на Европа е застрашена от войната на Русия срещу Украйна и "хибридна война от злонамерени участници", се казва в съвместното изявление, без да се назовават участниците.

„Опазването на споделената ни критична инфраструктура е жизненоважно за нашата сигурност и устойчивостта на нашите общества“, казаха Германия и Финландия.

Говорителят на Telia Lietuva, Audrius Stasiulaitis, каза, че другият кабел също е прекъснат. Той е собственост и се управлява от шведската Arelion, за да пренася интернет трафика на Telia Lietuva, каза говорителят на Telia.

„Абсолютно важно е да се изясни защо в момента имаме два кабела в Балтийско море, които не работят“, каза Карл-Оскар Болин, министър на гражданската отбрана на Швеция, пред шведската обществена телевизия SVT.

Разположено в Северна Европа, Балтийско море е активен търговски корабен маршрут и е обградено от девет държави, включително Русия.

Повредата на кабела Финландия-Германия е възникнала близо до южния край на шведския остров Оланд и може да отнеме пет до 15 дни за отстраняване, каза главният изпълнителен директор на Cinia Ари-Юси Кнаапила на пресконференция.

Миналата година подводен газопровод и няколко телекомуникационни кабела, минаващи по дъното на Балтийско море, бяха сериозно повредени при инцидент, който предизвика тревога в региона.

Следователите на случаите от 2023 г. във Финландия и Естония посочиха китайски контейнеровоз, за ​​който смятат, че е изтеглил котвата си и е причинил щетите. Но те не казаха дали повредата е случайна или умишлена.

През 2022 г. газопроводите „Северен поток“, свързващи Русия с Германия в Балтийско море, бяха унищожени от експлозии в случай, който продължава да се разследва от германските власти.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ