Франсоа Оланд заговори за правителство на единството, докато в левицата назряват разделения

Франсоа Оланд заговори за правителство на единството, докато в левицата назряват разделения

Бившият френски президент Франсоа Оланд заяви, че ще бъде готов да изгради нова коалиция, която може да управлява, ако изборите доведат до слаб парламент, на фона на нарастващите вътрешните разделения в левият блок във Франция, предаде Блумбърг.

Оланд каза, че се е включил отново в политическата битка във Франция, за да се кандидатира за място в Националното събрание с основна цел да попречи на партията „Национален сбор“ на Марин Льо Пен да вземе властта.

Проучванията показват, че нейната антиимиграционна националистическа партия е ще спечели най-много места, следвана от коалицията от леви партии „Нов народен фронт“ на второ място и центристите на президента Еманюел Макрон на трето. Но тези проучвания също показват, че е малко вероятно някой да има абсолютно мнозинство.

„Има сценарий, при който няма мнозинство – ролята на политически фигури като мен е да намерят решения“, каза Оланд в интервю за BFMTV. „Има няколко начина да го направим, ще видим как е подходящо да действаме – да намерим ръководител на правителството, който може да изведе страната напред с минимална програма.“

В такава конфигурация Оланд каза, че всяка група, с изключение на „Национален сбор“, ще поиска някои от нейните предложения да бъдат взети предвид от правителството.

Коментарите на бившия президент добавят още една пермутация към кратка, трескава предизборна кампания, която вече преначерта линиите на френската политика, подхранвайки опасенията на инвеститорите, че страната върви към продължителна нестабилност и скъпи икономически политики.

Макрон свика предсрочни избори, след като партията му беше победена на изборите за Европейския парламент преди малко повече от две седмици. Първият тур на гласуването е насрочен за неделя, а вторият и последен тур ще бъде на 7 юли.

Появата на левия „Нов народен фронт“ беше централно развитие в кампанията, обединявайки вечно враждуващи партии от умерените социалисти на Оланд и Зелените до крайнолявата „Непокорна Франция“ Жан-Люк Меланшон.

Тяхната сделка очерта изборната карта на Франция, така че само един кандидат от алианса да се кандидатира във всеки район.

Но вече има някои несъгласни и дори места, където се кандидатират двама кандидати на „Непокорна Франция“ поради вътрешни партийни разделения.

По-фундаменталното е, че има дългогодишна неприязън между Меланшон и Оланд, които бяха съперници на президентските избори през 2012 г.

Говорейки по телевизия LCI моменти след излъчването на интервюто на Оланд, Меланшон отхвърли идеята за някаква форма на правителство на единството.

„Консенсусът не е моята цел. Това дори не е демократична идея“, каза той. „Не познавам нито един президент или министър-председател, който да търси консенсус във Франция. Не съществува“, добави Меланшон.

Крайнолевият политик също така повтори, че се смята за способен да стане министър-председател след изборите - идея, срещу която мнозина в „Новия народен фронт“ се противопоставят.

Оланд каза, че изборите вероятно ще спечелят повече места на социалисти и зелени законодатели, отколкото на такива на хора от редиците на Меланшон.

„Той може да говори каквото си иска, но за да бъде министър-председател има две условия: лицето трябва да бъде посочено от президента и да бъде приемливо за мнозинството в Националното събрание“, каза Оланд. „Той не е разглеждан като човекът, който трябва да управлява страната“, добави той.

Макрон вече намекна за следизборна конфигурация, подобна на тази, предложена от Оланд, като покани противоположни политически групи да управляват заедно, за да блокират пътя към властта на крайната десница

„Има много жени и мъже, които ще трябва да управляват заедно, независимо от различията им, но има крайности, които не трябва да се достигат“, каза Макрон миналата седмица.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ