Йелън: Парите на федералното правителство на САЩ ще свършат до 1 юни

Йелън: Парите на федералното правителство на САЩ ще свършат до 1 юни

Йелън: Парите на федералното правителство на САЩ ще свършат до 1 юни

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън предупреди, че парите на федералното правителство може да свършат до 1 юни, ако Конгресът не успее да се споразумение за вдигане на тавана на дълга, пише Би Би Си.

Йелън призова Конгреса да действа „възможно най-скоро“, за да вдигне тавана, който е фиксиран на ниво от 31,4 млрд. долара. Таванът на дълга е бил повишаван или преразглеждан 78 пъти от 1960 г

В този случай републиканците в Камарата на представителите поискаха драстични съкращения на разходите и обръщане на някои аспекти от дневния ред на президента Джо Байдън - включително неговата програма за опрощаване на студентски заеми и данъчни кредити за зелена енергия, в замяна на гласове за повишаване на тавана на дълга. Това от своя страна предизвика възражения от демократите в Сената и от президента Байдън, който каза миналата седмица, че въпросът „не подлежи на обсъждане“.

Президентът обаче е подложен на нарастващ натиск от бизнес групи да обсъди предложенията на републиканците.

Ако се стигне до дефолт по дълга, който би бил първи в историята на САЩ, това може да разтърси из основи световните финансови пазари и да разбие доверието във Вашингтон като глобален бизнес партньор.

Експерти предупредиха, че неизпълнението на задълженията може също така да насочи САЩ към рецесия и да доведе до нарастваща безработица.

Това също би означавало, че САЩ няма да могат да заемат пари за изплащане на заплати на държавни служители и военен персонал, чекове за социално осигуряване или за други задължения, като например плащания на военни изпълнители.

Дори прогнозите за времето в крайна сметка могат да бъдат засегнати, тъй като много от тях разчитат на данни от федерално финансираната Национална метеорологична служба.

„Научихме от минали безизходици с тавана на дълга, че изчакването до последната минута за увеличаване на лимита може да причини сериозна вреда при доверието на бизнеса и потребителите, да повиши краткосрочните разходи по заеми за данъкоплатците и да окаже негативно влияние върху кредитния рейтинг на Съединените щати“, посочи Йелън в писмо до членовете на конгреса.

Тя добави, че е невъзможно да се знае със сигурност кога точно правителството в САЩ ще остане без пари.

Нейното съобщение дойде в същия ден, когато Бюджетната служба на Конгреса (CBO) съобщи, че има „значително по-голям риск Министерството на финансите да изчерпи средствата в началото на юни“.

В съвместно изявление в понеделник лидерът на демократичното мнозинство в Сената Чък Шумър и лидерът на демократите в Камарата на представителите Хакийм Джефрис заявиха, че САЩ „нямат лукса да чакат до 1 юни конгресмените да се съберат и да приемат законопроект, за да се избегне фалит и да се предотвратят катастрофални последици за икономика и милиони американски семейства:.

„Републиканците не могат да позволят на десния екстремизъм да държи нашата нация като заложник. От поколения насам Конгресът е вземал решения за разходите и приходите като част от годишния бюджетен процес, който в момента е в ход“, се казва в изявлението. „Това е подходящото място за дебат и обсъждане на фискалната картина на нашата нация – не в ситуация на заложник, в която крайни републиканци от MAGA се опитват да наложат своя радикален дневен ред на Америка“.

От страна на републиканците, председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти обвини президента Байдън, че е „отказал да си свърши работата“ и „заплашва да вкара нацията ни в първия й фалит“.

„Часовникът тиктака. След три месеца бездействие на администрацията на Байдън, Камарата на представителите действа и има законопроект, който седи в Сената, докато говорим, който ще намали риска от фалит. Сенатът и президентът трябва да се захванат за работа – и то скоро“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ