Как 1000 дни конфликт се превърнаха в роботизирана война между Русия и Украйна?
Когато миналата година Юрий Шелмук става съосновател на компания за производство на заглушители на сигнала от дронове, интересът към устройствата е бил малък. Сега произвежда по 2500 броя месечно и има шестседмичен списък с чакащи, предаде Ройтерс .
Търсенето се промени след неуспеха на мащабната украинска контраофанзива през лятото на 2023 г., която трябваше да постави нахлуващите руски сили в задънена улица. Киев се позова на широкото използване на безпилотни летателни апарати от страна на Русия за откриване и поразяване на цели, както и на огромния брой противопехотни мини и войници.
„Концентрирани, евтини въздушни дронове спряха всички наши нападения“, каза Шелмук. „Имаше разбиране, че се е появил нов фактор за промяна на играта.“ По-голямата част от повече от 800-те компании в процъфтяващия отбранителен производствен сектор на Украйна са основани след пълномащабната инвазия на Русия през 2022 г., която във вторник навлиза в своя 1000-и ден. Много от тях са създадени в отговор на бързо развиващите се условия на бойното поле, включително безпилотни летателни апарати - първо в небето, а след това и на сушата и в морето - както и антидронови технологии и все повече изкуствен интелект.
„Украинският военнопромишлен сектор е най-бързо развиващият се сектор в целия свят в момента“, казва Халина Янченко, украински депутат, която се застъпва за местните производители на оръжие в парламента.
И Украйна, и Русия са напът да произведат около 1,5 млн. безпилотни летателни апарати тази година, предимно малки апарати за наблюдение от първо лице, които струват по няколкостотин долара и могат да се управляват дистанционно, за да идентифицират и атакуват вражески цели.
През февруари украинските войски вече казаха, че превесът на руските дронове затруднява свободното им придвижване и изграждането на укрепления.
До лятото, когато Русия започна да превзема украинска територия с най-бързата скорост от първите дни на конфликта, повечето очукани военни пикапи имаха куполи за електронна война (EW), които биха били поставени само на висококачествено оборудване миналата година.
Компанията на Шелмук, Unwave, е една от около 30 фирми, произвеждащи такива системи, които блокират сигнали и използват различни средства за прекъсване на компютърните системи в дронове.
Повечето EW системи за борба с дронове заглушават една, или в най-добрия случай малка шепа радиочестоти, което означава, че руските пилоти на дронове могат да заобиколят заглушаването, като прескочат на нова честота.
По този начин производителите на EW наблюдават онлайн чатове, свързани с руски дронове, за да разберат кои честоти ще използват техните дронове.
„Война на роботи“
С нарастването на загубите и настъпването на изтощението и двете страни във войната се опитват да заменят хората с машини.
Украйна се бори да попълни единици, изчерпани с времето от битки. Твърди се, че Русия се е обърнала към Северна Корея.
Официални лица и представители на индустрията казаха пред Reuters, че автоматизацията ще бъде основният фокус на иновациите на бойното поле през следващата година.
„Броят на пехотинците, разположени в окопите, е намалял значително, а бойното командване е възможно да се извършва онлайн от отдалечена точка, което намалява риска от загиване на личния състав“, каза Остап Флюнт, офицер от 67-ма механизирана бригада.
Украйна вече има повече от 160 компании, които създават безпилотни наземни превозни средства, според подкрепяния от държавата ускорител на отбраната Brave1. Те могат да се използват за доставка на провизии, евакуация на ранени или за носене на дистанционно управлявани картечници.
Полковник от армията с позивна Хефест наскоро напусна армията, за да започне изграждането на автоматизирани системи за картечници. Той каза, че шест от неговите продукти вече заместват човешки стрелци отпред, което им позволява да управляват оръжията на екран, далеч от опасност.
Флюнт каза, че това е все по-често срещано: „Съвременната война е конфронтация на технологии за откриване, заглушаване и унищожаване от разстояние, оставяйки на оператора само способността да взема решения за удари“, каза той.
Министърът на оръжията Херман Сметанин също каза, че дистанционната война, включително използването на изкуствен интелект, се увеличава.
„В близко бъдеще това ще бъде основната посока на развитие, войната на роботите“, каза той пред Reuters. „Става въпрос за живота на хората, трябва да ги защитим.
Украйна се надява, че иновативен отбранителен сектор ще осигури нова основа за икономика, опустошена от инвазията.
Страната е вложила 1,5 милиарда долара в модернизиране на отбранителното производство, което е в застой от съветско време, каза министърът на оръжията Сметанин, въпреки че все още разчита на западните съюзници за снаряди, ракети и противовъздушна отбрана.
Производственият капацитет за отбрана е нараснал от 1 милиард долара през 2022 г. до 20 милиарда долара през 2024 г., но Украйна може да си позволи да закупи само около половината от това, каза министърът, оставяйки допълнителния производствен капацитет неизползван.
Някои производители се оплакват от строги ограничения върху маржовете на печалба и липса на дългосрочни договори за държавни поръчки - проблем, който президентът Володимир Зеленски каза, че възнамерява да разгледа.
Четири компании са казали пред Ройтерс, че се борят да намерят достатъчно квалифициран персонал. Катерина Михалко, директор на Tech Force в UA, асоциация на частни производители на отбранителна техника, поясни, че 85% от 38 фирми, анкетирани от нейната организация, или обмислят преместване на операции в чужбина, или вече са го направили. Най-трудният въпрос за мнозина е военновременната забрана за износ на оръжие, която компаниите искат да бъде отменена, за да генерират капитал за разширяване. Длъжностни лица са загрижени от общественото неодобрение на страна, зависима от помощта, която във война изнася оръжие.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.