Байдън разреши на Украйна да нанася удари по руска територия с американски ракети
Американският президент Джо Байдън даде зелена светлина на Украйна да използва ракети с голям обсег, доставени от САЩ, за нанасяне на удари в дълбочина по руска територия, предаде Би Би Си.
В продължение на месеци президентът на Украйна Володимир Зеленски настоява ограниченията върху ракетите, известни като ATACMS, да бъдат премахнати - позволявайки на Киев да нанася удари извън собствените си граници.
Руският президент Владимир Путин по-рано предупреди западните страни срещу подобен ход, като каза, че това би представлявало „пряко участие“ на военния съюз НАТО във войната в Украйна.
Той все още не е коментирал информацията за полученото разрешение от Байдън, въпреки че други високопоставени политици в Кремъл го описаха като сериозна ескалация.
Решението на Вашингтон относно ATACMS е формулирано като ограничено до защитата на украинските сили в района на Курск в Русия, където Киев предприе изненадващо нахлуване през август.
Всъщност администрацията на Байдън казва на Украйна, че ще подкрепи усилията ѝ да задържи малката част от руска територия, която заема в момента, като мощна разменна монета за евентуални преговори в бъдеще.
Сергий Кузан, председател на базирания в Киев Украински център за сигурност и сътрудничество, каза пред Би Би Си, че решението на Джо Байдън е „много важно“ за страната.
„Това не е нещо, което ще промени хода на войната, но мисля, че ще направи силите ни по-равни“.
ATACMS може да нанася удари на разстояние до 300 км. Неназовани американски служители са заявили пред „Ню Йорк таймс“ и „Вашингтон пост“, че одобрението на Байдън за използването на ATACMS от Украйна е дошло в отговор на решението на Русия да позволи на севернокорейски войници да се бият в Украйна.
Кузан каза, че решението от неделя е дошло преди очакваното нападение от руски и корейски войски, предназначено да изтласка украинските сили от руския регион Курск. Офанзивата се очакваше до дни.
По-рано Украйна изчисли, че в Курск има 11 000 севернокорейски войници.
Решението на президента Байдън също така най-накрая ще позволи на Великобритания и Франция да дадат разрешение на Украйна да използва ракети с голям обсег на действие Storm Shadow в Русия.
Миналия месец Зеленски потвърди, че Украйна е използвала доставени от САЩ ракети с голям обсег за първи път, за да удари руски цели в източната част на страната.
Месеци наред Украйна опитва да отблъсне руските войски, които бавно напредват в района на източен Донецк към ключовия град Покровск - основен център за доставки за украинските сили.
Москва също увеличи значително броя на ударите си с дронове срещу Украйна. Повече от 2000 са били изстреляни през октомври, според генералния щаб на Украйна - рекорден брой във войната.
През нощта срещу събота Русия предприе това, което се смята за най-голямото ѝ координирано нападение от месеци, като уби най-малко 10 души. Според Зеленски са изстреляни около 120 ракети и 90 дрона.
Атаките продължиха в неделя вечерта, като властите в област Суми - близо до руската граница - съобщиха за още осем убити, включително две деца, след като ракета удари жилищна сграда.
Руски служители в граничния район на Брянск съобщиха за нападение с украински дронове в неделя вечерта, но казаха, че отбраната им е свалила 26 дрона.
Украйна от месеци твърдеше, че нейните съюзници не са предоставили на страната достатъчно подкрепа, за да й позволят да се защитава ефективно.
Джо Байдън, който ще напусне Белия дом през януари, се стреми да ускори по-нататъшната помощ за Украйна.
Съществуват опасения, че неговият наследник Доналд Тръмп ще забави или спре по-нататъшната подкрепа. Той описа военната подкрепа като източване на ресурсите на САЩ и даде знак, че ще сложи край на войната, без да обяснява как ще се случи това.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.